Názory

Strašák obhajoba. Které Češky mohou stoupat po žebříčku WTA?

Nepočítej body. Kašli na ranking a soustřeď se na hru. Nestresuj se kvůli obhajobám z loňska. Tyhle dobře míněné rady se vcelku snadno vysloví. Ale pro tenistky je kolikrát mnóóóhem obtížnější se jimi řídit.

Strašák obhajoba. Které Češky mohou stoupat po žebříčku WTA?
Karel Knap Karel Knap 5. ledna 2024, 14:30 Tenis

Trenér Emil Miške v září v New Yorku ještě vstřebával zklamání z porážky Karolíny Muchové v semifinále US Open s Coco Gauff. V přítmí hráčské zahrady na Flushing Meadows už se však také díval dopředu. "Od Dauhá a Dubaje v příští sezoně přijdou větší obhajoby a s nimi poroste na Káju tlak. Na druhou stranu posledně vypadla hned v prvním kole Wimbledonu, což je pro rok 2024 taková naše bodová rezerva. Naštěstí se Kája nebojí, nepřemýšlí tolik o číslech."

Jasně, všechna ta moudra o koncentraci na příští trénink a na následující výměnu zní navýsost rozumně. Jenže jak může člověk úplně zapomenout na žebříček, okolo kterého se na WTA Tour skoro všechno točí?

Sestavuje se podle výsledků v uplynulých dvanácti měsících, takže se do něj čerstvě získané body přihazují a ty nejstarší se škrtají. Při vypršení platnosti nějaké zvlášť vydatné porce, hrozí povážlivý sešup v pořadí WTA, podle něhož se tenistky přihlašují na podniky různé kategorie a podle kterého jsou v nich nasazeny.

Čím níž trčíte, tím menší máte naději nastoupit na prestižních akcích, na nichž se rozdávají nejštědřejší odměny a rance bodů. Navíc si vás po opuštění špičky přestávají všímat sponzoři.

Zkuste se v takové situaci nenervovat!

"Na obhajoby si každý musí zvyknout, i když na ně nejde nemyslet," říká Kristýna Plíšková, expertka CANAL+ Sport. "Já byla podělaná strachy už třeba dva měsíce dopředu, když mi mělo vypadnout větší množství bodů," přiznává naše komentátorka Klára Suchoň Koukalová. "Pořád jsem počítala, co kde musím uhrát, abych je nahradila."

Ještě větší silou drtily tyhle úvahy Andreu Sestini Hlaváčkovou, další členku našeho odborného týmu: "Nezvládala jsem je dobře. Nechala jsem se jimi pohltit. Dokonce bych řekla, že na nich ztroskotala moje singlová kariéra."

Fanoušci obvykle netuší, s jakými výzvami se dívky a dámy na okruhu potýkají. Nepříjemné myšlenky jsou vlezlé a těžko se odhánějí. Zvlášť první takové zkušenosti často nemilosrdně zacloumají s křehkou duší, trhají sebedůvěru na cáry.

V současnosti s nimi zápolí třeba dvě nadějné Lindy - Fruhvirtová a Nosková. Mezi ženami se často musí smířit s porážkami, na což nejsou zvyklé. Úspěchy, které je na žebříčku vynesly do výšin, se po roce bez pardónu mažou. "Právě na Lindu Fruhvirtovou jsem zvědavá, na Australian Open loni postoupila do osmifinále," připomíná Lucie Šafářová, jež rovněž náleží mezi tváře CANAL+ Sport. "I kdyby se jí ale v Melbourne nedařilo, na dalších akcích ztrátu určitě dožene."

Jako obrana proti napětí se dá použít pozitivní myšlení... Jó, tady mi to posledně šlo. Podmínky mi sedí. Tak proč bych tu zase nezahrála dobře?

Spolehlivě funguje vyrovnanost výkonů. Kdo prospívá průběžně, nemusí trojčit kvůli jedné - byť zásadní - obhajobě. Zajímavý recept zmiňuje Plíšková: "Nejlepší je nasbírat co nejvíc bodů na podzim. Pak je vstup do další sezony víc v klidu. Ne každá to hned v Austrálii trefí."

Která z elitních Češek má tedy ze září, října a listopadu pěkně našlápnuto? Koho v lednu, únoru a březnu nečekají bolestivé škrty?

WTA body první měsíce 2023

Z přiložené tabulky nadcházejících odpisů se nabízejí dvě jména - Marie Bouzková a Kateřina Siniaková. "Maruška pořád dělá pokroky, ta by nás mohla potěšit," míní Šafářová o krajance, která s novou trenérskou dvojicí Conchita Martinez, David Vydra skutečně svižně vkročila do klání v Aucklandu.

"Já bych už ráda viděla nějaký magický rok od Katky Siniakové. Svého žolíka dávám jí," hlásí Hlaváčková. Její nynější parťačka za mikrofonem Lucie Hradecká logicky reaguje s pousmáním: "Křišťálovou kouli mám v opravě a z prvních zápasů toho moc vyčíst nejde."

Jistě, záleží na načasování formy, kapce štěstí a hlavně na zdraví, jak ukazuje příklad Muchové marodící od US Open s bolavým zápěstím. Kdyby byla fit, mohla by brzy zaútočit na Top 5. Snad se na kurty co nevidět vrátí a pozici mezi hvězdami si upevní. V úvodní fázi sezony - u protinožců, na Blízkém východě a na turnajích Sunshine Double (Indian Wells, Miami) - padá nejvíc bodů Barboře Krejčíkové a Karolíně Plíškové, která zvlášť potřebuje zabrat, aby se nevytratila z elitní padesátky.

Čím víc by se však katastrofickými scénáři zaobírala, tím svázanější ruce a nohy by měla na dvorci. Ostatně i Krejčíková v rozhovoru pro CANAL+ Sport před odletem na klání v Adelaide pronesla: "Jsou věci, které neovlivním. Prostě udělám, co bude v mých silách. Abych měla z tenisu radost a byla šťastná."

Spojí-li se v hlavě podobné naladění s patřičnou motivací, herní pohodou a zdravím, dají se očekávat znamenité výkony. Obhajoba - neobhajoba.

WTA body začátek roku 2024
Autor: Karel Knap 5. ledna 2024, 14:30 Tenis