Názory

TOP 5 momentů 35. kola Premier League

Salah se nezvykle rozohnil, Spurs měli v severolondýnském derby částečně i smůlu a Onana se nepoučil. O čem se po 35. kole Premier League nejvíce mluví?

TOP 5 momentů 35. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 29. dubna 2024, 13:12 Fotbal

1. Rozohněný Salah

Sen o mistrovské rozlučce Jürgena Kloppa v Liverpoolu se rozpadá a s ním i tradičně pohodová nálada v kabině „Reds”. Dokonale to ilustrovala sobotní roztržka mezi německým koučem a Mohamedem Salahem na London Stadium.

Hlavní příčinou konfliktu byl téměř jistě fakt, že hvězdný Egypťan začal proti West Hamu překvapivě na lavičce. Nedá se však říct, že nezaslouženě. Salah byl v předchozích zápasech jen stínem svého obvyklého já. Koneckonců, Liverpool zaznamenal poslední výhru právě bez svého nejlepšího střelce v základní sestavě.

Kloppovi se tak nemůžeme tolik divit. Možná to však se svým dlouholetým oblíbencem mohl odkomunikovat lépe. Z dojemného loučení po veleúspěšné éře klubu se totiž klidně může stát nepříjemný rozchod jeho dvou hlavních postav.

2. Sestup Sheffieldu United

O jedné věci v této sezoně Premier League je už rozhodnuto. Sheffield United sestoupí. A nejde o nic překvapivého. „Blades” byli v aktuálním ročníku nejvyšší anglické soutěže jedním z nejhorších týmů v historii, inkasovali zatím rekordních 97 gólů, k čemuž v sobotu výrazně přispěl Newcastle.

Hosté šli přitom už v páté minutě do vedení a zdálo se, že stejně jako v předešlém kole na Old Trafford budou statečně bojovat o body. Pak ale přišla smršť a nakonec jednoznačná porážka. Newcastle tak ve dvou posledních zápasech proti Sheffieldu United zaznamenal celkem 13 gólů. A i tato hrozivá bilance potvrzuje, že „Blades” zkrátka na Premier League nebyli připraveni.

3. Smůla Spurs

Severolondýnské derby opět nezklamalo. Souboji odvěkých rivalů nechybělo nasazení, góly, ale ani kontroverze. Největší pozdvižení přineslo klopýtnutí Dejana Kulusevskiho ve vápně soupeře, které zapříčinil bránící Leandro Trossard. Emoce ještě víc rozproudil fakt, že hned z následného brejku zvýšil na 2:0 pro Arsenal Bukayo Saka.

Kontakt Trossarda s nohou křídelníka Spurs byl celkem zřejmý a zřejmě i zapříčinil jeho pád. Na druhou stranu, bylo to škobrtnutí, které vzešlo z toho, že belgický univerzál ve službách Arsenalu pouze pokračoval ve své dráze běhu. Frustraci domácích fanoušků každopádně chápu, bránící hráč je i v těchto případech zodpovědný za své tělo.

Pocit křivdy některých fanoušků umocnil taky fakt, že Tottenham v této sezoně Premier League kopal pouze jednu penaltu. Nakonec se v napjatém derby přece jen dočkal druhé, v závěru z puntíku snížil Heung-min Son. Na bod v možná největším zápase sezony však Spurs nedosáhli.

4. Zatrhnutý obrat Chelsea

S rozhodnutím sudích měla o víkendu problém také londýnská Chelsea. Ta proti Aston Ville předvedla obdivuhodný obrat, který v závěrečném nastavení dokonal Axel Disasi. Vítězná hlavička francouzského obránce však byla odvolána pro faul jeho krajana Benoita Badiashileho.

„Takové rozhodnutí škodí fotbalu,” stěžoval si po zápase Mauricio Pochettino. Manažer hostů odmítal možný faul stejně jako jeho svěřenci, kteří se po závěrečném hvizdu zuřivě rozběhli směrem k rozhodčím.

Upřímně však dokážu pochopit, co VAR a nakonec i hlavního rozhodčího k neuznání gólu vedlo. Badiashile byl ve vápně zkrátka příliš důrazný bez snahy hrát balon, do obránce Aston Villy navíc strčil zezadu. Rozhodně nešlo o souboj rameno na rameno, který je ve fotbale samozřejmě povolen. A kdyby byla branka uznána, pravděpodobně by se po celém světě psalo o kontroverzním rozhodnutí v neprospěch „Villans”.

5. Onanovo déjà vu

Chybami se člověk učí. Ne však André Onana. Kamerunský gólman proti Burnley opět ukázal, že v některých herních situacích nepůsobí úplně sebevědomě, když při snaze vyboxovat centr jenom naložil soupeři.

Takřka identický zákrok předvedl brankář Man United v úvodním kole proti Wolves, kdy naskočil do Saši Kalajdžiče. Tehdy z toho penalta nebyla, což následně asociace rozhodčích PGMOL sama označila jako chybu. Poučili se tak alespoň sudí. A nešikovnost Onany tentokrát potrestali pokutovým kopem.

Autor: Jáchym Pivovar 29. dubna 2024, 13:12 Fotbal