Názory

TOP 5 momentů 15. a 16. kola Premier League

Aston Villa se definitivně přihlásila do boje o titul, Chelsea opět upadla do mizérie a Luton proti gigantům ukázal svou nebojácnost. Uplynulý týden v Premier League nabídl hned dvě hrací kola, která pořádně zamíchala tabulkou.

TOP 5 momentů 15. a 16. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 12. prosince 2023, 09:30 Fotbal

1. Kandidát na titul Aston Villa?

Doma ještě neztratila. A to i přesto, že v uplynulém týdnu přivítala Aston Villa na vlastním stadionu dva nejlepší týmy minulé sezony Premier League - Manchester City a Arsenal. Po takticky velmi vyspělých výkonech se domácí v obou případech radovali z výhry 1:0. A naplno se tak přihlásili do boje o titul.

Poskočili totiž na třetí místo právě před momentálně se trápící Manchester City. A na vedoucí Liverpool už ztrácejí jen dva body. Zároveň „Villans” překonali klubový rekord, když porážkou Arsenalu zaznamenali 15. ligovou výhru ve Villa Parku v řadě. Domácí sice nepředvedli tak dominantní výkon jako proti „Citizens”, které ve vloženém kole přehráli takřka ve všech ohledech, přesto si připsali důležitý triumf. Pro Unaie Emeryho šlo o velké zadostiučinění, právě londýnský klub totiž před lety neslavně vedl. Jeho působení v Aston Ville je naštěstí pro něj úplně jiný příběh a vítězná trefa Johna McGinna proti „Gunners” to dokonale ilustruje…

2. Probuzená síla Evertonu

V TOP 5 momentech 14. kola jsem vyzdvihoval zlepšené výkony Evertonu, přiblížení klubu k zóně bezpečí a také první trefu Dwighta McNeila v tomto ročníku Premier League. Jak se ukázalo, všechno zmíněné byla jen předzvěst toho, co si „Toffees” připravili na následující týden.

V Goodison Parku si mužstvo Seana Dyche nejprve poradilo s Newcastlem a o pár dní později také s Chelsea. „Karamelky” tak nepotřebovaly ani měsíc nato, aby se po destibodovém odečtu vynořily ze sestupového pásma. Největší zásluhu na tom měl opět McNeil. V zápase proti „Magpies” 24letý křídelník tvrdou ranou nastartoval domácí k závěrečné kanonádě, která nakonec i díky jeho asistenci skončila výhrou 3:0. Dlouholetý svěřenec Dyche v Burnley pak měl výrazný podíl i na rozhodující brance proti Chelsea. Svým průnikem a následnou milimetrovou průnikovkou totiž vytvořil šanci domácích, jež nakonec zakončil gólovou dorážkou Abdoulaye Doucouré.

3. Nekončící mizérie Chelsea

Co jsem naopak v minulém článku nepředznamenal, je právě forma „Blues”. Zdálo se, že Chelsea proti Brightonu svým triumfem v oslabení dokázala, že jako tým roste. O týden později mají však fanoušci Londýňanů naprosto opačné pocity. Svěřenci Mauricia Pochettina prohráli dvakrát v řadě a nebýt zmíněného bodového odečtu Evertonu, byli by „Toffees” dokonce o čtyři body před svým nedělním soupeřem.

Hráči Chelsea se navíc nepředvedli ani herně. Ve vloženém kole naprosto pohořeli na hřišti v této sezoně často bezradného Manchesteru United. A to stav 2:1 pro domácí ani zdaleka nereflektoval, jak prostupná obrana modrých v ostře sledovaném šlágru byla. Přitom hned v následujícím zápase dokázal ofenzivu „Rudých ďáblů” naprosto zpacifikovat Bournemouth. O moc lepší výkon tým ze Stamfordu Bridge nepředvedl ani při svém dalším výletu na sever Anglie a propadl se tak až na 12. pozici v tabulce Premier League.

4. Válec z Fulhamu

To vyhovovalo Fulhamu, jenž se v tabulce dostal před svého západolondýnského souseda. Tým z Craven Cottage v neděli doma rozcupoval West Ham poměrem 5:0. Takový výsledek by byl zajímavou zprávou sám o sobě. O to větší senzací je však tím, že domácí dali „bůra” už svému druhému soupeři v řadě. Jen o pár dní dříve totiž identickým způsobem deklasovali Nottingham.

V předešlých čtyřech zápasech tak „Cottagers” vstřelili neuvěřitelných 16 branek. Nutno přiznat, že takovou produktivitu by od svěřenců Marca Silvy čekal v úvodu sezony asi málokdo. Na zlepšené ofenzivní formě Fulhamu má zásadní podíl také letní posila z Wolves Raúl Jiménez, který zažívá vlastní střelecké obrození. V předešlých pěti zápasech se mexický útočník prosadil čtyřikrát a dal tak připomenout na sezonu 2019/20, kdy byl jedním z nejobávanějších kanonýrů Premier League.

5. Luton proti Goliášům

Možná nejvzrušující klání předešlých kol se odehrála na Kenilworth Road, tedy domácím stánku Lutonu. Nováček soutěže, stejně jako Aston Villa, hostil na vlastním stadionu pravděpodobně dva největší kandidáty na titul - Arsenal a Manchester City. A ani jeden to na půdě nejskromnějšího klubu Premier League neměl vůbec snadné.

Luton totiž ukázal houževnatost i nebojácnost, která se od něj ostatně očekávala. Zároveň však i pohledné technické momenty, jež měl většinou na svědomí Ross Barkley. Právě po trefě bývalého záložníka Chelsea domácí proti Arsenalu nečekaně vyhrávali 3:2. Nakonec však o šanci na zisk bodů přišli, když se v poslední minutě nastavení stal už poněkolikáté v sezoně hrdinou „Gunners” Declan Rice.

Těsný triumf na Kenilworth Road si připsali i „Citizens”, přestože také ještě po hodině hry proti jednoznačnému outsiderovi prohrávali. „Hatters” tak navzdory heroickým výkonům proti gigantům znovu spadli do sestupového pásma. Jak ale trefně po zápase poznamenal jejich manažer Rob Edwards, příliš těžších soupeřů je teď nějakou dobu čekat nebude.

Autor: Jáchym Pivovar 12. prosince 2023, 09:30 Fotbal