Názory

TOP 5 momentů 12. kola Premier League

Chelsea se opět podílela na nezapomenutelném zápasu, poraněné „Kohouty” zakousli „Vlci“ a ligové trápení Brightonu nebere konce. Co byly klíčové okamžiky 12. kola Premier League?

TOP 5 momentů 12. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 14. listopadu 2023, 10:30 Fotbal

1. Nezapomenutelný zápas

Vrchol kola se vším všudy. Už podruhé v řadě se o něj postarala londýnská Chelsea. Po šíleném klání s Tottenham přišel neméně zábavný zápas proti Manchesteru City. Tentokrát sice chyběly červené karty, na atraktivitě utkání to však nic neubralo, spíše naopak. „Blues“ si to s úřadujícím mistrem rozdali jako se sobě rovným, z čehož nakonec vzešla osmigólová přestřelka plná příběhů.

„Odplata” bývalých hráčů „Citizens“ byla samozřejmě jedním z nich. Trefil se Raheem Sterling, v nastaveném čase pak z penaltového puntíku zařídil domácím remízu odchovanec City Cole Palmer. Mluvit by se ale samozřejmě dalo také o zásahu veterána Thiaga Silvy nebo už čtvrtém dvougolovém představení Erlinga Haalanda v uplynulých třech týdnech. Vyzdvihnout jeden jediný moment z napínavého šlágru je tak téměř nemožné. Nezbývá než doufat, že podobných zápasů se ve zbytku sezony Premier League dočkáme ještě několik.

2. Gólový Souček

West Ham vyhrál svůj vůbec první ligový zápas od začátku října, znovu však nešlo o zrovna přesvědčivý výkon. Domácí měli problémy v defenzivě a chvíli se zdálo, že jim Nottingham Forest uštědří čtvrtou ligovou porážku v řadě. Pak ale zafungovala známá zbraň „Kladivářů” - standardní situace v podání Jamese Warda-Prowse.

Tentokrát šlo konkrétně o rohové kopy. Precizní centr od praporku si nejprve našel suverénně nejlepší střelec domácích Jarrod Bowen a bleskově vyrovnal. O vítězný gól v samotném závěru se pak postaral kapitán české reprezentace Tomáš Souček a stal se hrdinou. Tedy alespoň pro některé fanoušky „Irons”, jiní mu na sociálních sítích stále vyčítají nedostatky v mezihře. Pokud ale vytáhlý záložník bude i nadále gólový, o své místo v základní sestavě West Hamu se pravděpodobně bát nemusí.

3. Důležité standardky Arsenalu

Také Arsenal může za svůj poslední triumf vděčit rohovým kopům. „Gunners” stejně jako West Ham v této disciplíně dlouhodobě vynikají. Zásluhu na tom bezpochyby má trenér standardních situací Nicolas Jover, který hráče Arsenalu často hlasitě instruuje i v průběhu zápasu, za což ho někteří fanoušci Premier League nemají zrovna v oblibě.

Joverova práce ale přináší ovoce. Proti zatažené obraně Burnley byli „Kanonýři” nebezpeční hlavně z rohových kopů a hned dvakrát z nich také skórovali. Nejdříve se takřka na brankové čáře vyšplhal k centru William Saliba a zblízka usměrnil balon do sítě. O pár minut později pak po podobné situaci míč skončil na břevně, k odrazu se však dostal Oleksandr Zinčenko a fantastickým „karate” kopem dodal nádhernou gólovou tečku výhře Arsenalu.

4. Začátek pádu Tottenhamu?

Pro Tottenham znamenal zápas s Chelsea z minulého týdne mnohem víc než jen smolně prohrané derby. Spíš než konečné skóre 1:4 totiž fanoušky Spurs rozhodily absence hráčů, které si divoké klání vynutilo. A chybějící opory, ať už šlo o ty zraněné (James Maddison, Micky van de Ven) či potrestané (Cristian Romero, Destiny Udogie), se projevily hned v následujícím zápase.

Spurs přitom do utkání na půdě Wolves vstoupili výborně. Už ve 3. minutě slavila svou první branku v novém působišti letní posila „Kohoutů” Brennan Johnson. Od té doby se ale ofenziva hostů zasekla, a to se jim nakonec také vymstilo. V závěru zápasu se na hřišti objevil Pablo Sarabia, který v nastaveném čase krásným gólem a povedenou asistencí dovedl „Vlky“ k fantastickému obratu. Hráči Tottenhamu si tak musí na absenci některých svých spoluhráčů rychle zvyknout, jinak je také může čekat nepříjemný pád dolů tabulkou.

5. Smolné období Brightonu

Nepříjemný pád tabulkou aktuálně zažívá Brighton, který v neděli doma pouze remizoval se Sheffieldem United. Šlo už o třetí ligový zápas „Seagulls” v řadě, který skončil výsledkem 1:1 a ve všech případech šlo o soupeře z dolní poloviny tabulky. Překvapení minulého ročníku Premier League navíc na ligový triumf čeká od konce září a po nadějném úvodu sezony tak možná musí přehodnotit své cíle.

Nutno dodat, že „Racky” rovněž trápí početná marodka a v tomto ohledu jim nepomáhá ani premiérová účast v evropských pohárech. Přesto by většinová fotbalové veřejnost čekala, že se soupeřem jako je Sheffield United si Brighton poradí. Ostatně domácí tomu byli blízko, po krásné trefě Simona Adingry dlouho vedli a zápasu dominovali. Pak ale přišel smolný zákrok Mahmouda Dahouda a vyloučení, které klub z jižní Anglie nakonec stálo dva body.

Autor: Jáchym Pivovar 14. listopadu 2023, 10:30 Fotbal