Názory

Klání v Dubaji: Nabitá konkurence, prázdninová nálada a kočičí tulačky

Zvlášť atraktivní zastávka na WTA Tour a jedna z nejprestižnějších akcí v sezoně. Tisícovka v Dubaji má štědrou dotaci a zvláštní atmosféru.

Klání v Dubaji: Nabitá konkurence a prázdninová nálada
Karel Knap Karel Knap 22. února 2024, 10:00 Tenis

Areál připomíná malou oázu se spoustou stromů a keřů, z nichž především při západu slunce drze pokřikují rozjaření opeřenci. Při procházce po kroutících se chodníčcích co chvíli spatříte kočku blaženě se povalující na židlích nebo mezi regály se zbožím vystaveným před krámky.

Podobně neomaleně si počínají kachny, které si v okolí centrkurtu a přilehlých restaurací mašírují, jak se jim zlíbí. No a v umělém jezírku s fontánou se na kamenném ostrůvku spokojeně vyhřívají želvy.

Lokály v obvykle živé Irish Village lákají k posezení uvnitř i venku. Exotický dojem navozují palmy. Opodál se k osvěžení nabízí bazén. Ze střechy hotelu Jumeirah Creekside se skýtá uhrančivý pohled na golfové hřiště v popředí a centrum s mrakodrapy na lehce zamlženém obzoru.

„Někdy jsem měla v téhle dovolenkové náladě maličko potíže s koncentrací,“ přiznala Lucie Šafářová, bývalá tenistka a současná expertka CANAL+ Sport.

V uvolněné atmosféře se však také velice tvrdě dře. Zvlášť přes den sluneční paprsky nemilosrdně praží na modrozelené betonové scény a na tenisové profesionálky, které se často v nepříjemném větru rvou o fiftýny, sety, body a odměny v celkové výši 3 211 715 dolarů.

Nyní už tradiční zastávka při putování po WTA Tour také kvůli štědré dotaci vábí špičkovou konkurenci. Po cestě za titulem v minulém roce musela Barbora Krejčíková zdolat tři nejlepší hráčky v žebříčku – Arynu Sabalenku, Jessicu Pegulu a Igu Swiatek.

Ani letos mezi přihlášenými nechyběla ta největší esa, která si pochvalují zdejší pohodlí. „Je fajn, že z hotelu vyjdeme rovnou ke kurtům, nemusíme nikam dojíždět,“ tvrdí wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová.

Její kouč Jan Hernych si s sebou přivezl dvě ze čtyř svých dětí, které se proměnily v nejzavilejší fanoušky světové osmičky. „Moc se jim tu líbí. Nechce se jim domů, takže se radují z každé mé výhry, která prodlužuje náš pobyt,“ hlásila zvesela Vondroušová po hladkém vítězství nad Ruskou Liudmilou Samsonovou a postupu do čtvrtfinále.

Taky Chorvatka Donna Vekic pojala týden v turisty oblíbeném městě poněkud neobvykle, o čemž se rozpovídala na tiskovce po překvapivém triumfu nad Sabalenkou: „Upřímně řečeno, nic moc tu od sebe nečekám. Trenérovi jsem oznámila, že si beru poloviční prázdniny. Přiznávám, že jsem strávila víc času na pláži než na kurtu. Možná bych se tohoto receptu mohla držet i v budoucnu.“

Dubaj je v tenisové branži dosti oblíbená z různých důvodů. Například Sabalenka nebo Krejčíková v ní díky přívětivému podnebí podstoupily zimní přípravu, na kterou sem dříve létala například též Petra Kvitová. Některé hvězdy se ve velkoměstě ve Spojených arabských emirátech dokonce přihlásily k trvalému pobytu kvůli nižší daňové zátěži.

Z čistě profesního hlediska znamená zdejší turnaj pro účastnice docela zásadní výzvu. Míče tu po betonu sklouzávají víc než na akci v katarském Dauhá, která dubajské štaci předchází. Dámy s raketou musí být opravdu ve střehu – povrch je rychlejší a balony v horku létají zatraceně rychle, což vyhovuje jen některým z nich.

Hlavní aréna zvaná Dubai Tennis Stadium působí majestátně i útulně. Kapacita pěti tisíc tmavě modrých sedaček nicméně zůstává z velké části nevyužitá, což tenistky mrzí. Uvítaly by při svých představeních poněkud bouřlivější kulisu.

Arabský poloostrov zatím stále není oblastí tenisu zaslíbenou. Tradice dubajského turnaje se ovšem buduje od roku 2001, kdy první ročník ovládla Martina Hingis. A není třeba pochybovat o jeho prestiži ani o jeho jedinečné atmosféře.

Autor: Karel Knap 22. února 2024, 10:00 Tenis