Názory

TOP 5 momentů 8. kola Premier League

Žolík Manchesteru United se nechal inspirovat ikonou na Netflixu, City nepomohl ani shovívavý rozhodčí a mladíky Chelsea pohání zkušený Sterling. Co byly TOP momenty 8. kola Premier League?

Top 5 momentů 8. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 9. října 2023, 15:00 Fotbal

1. Inspirace Beckham

Nečekaný spasitel United. To už tady před pár týdny bylo, tehdy veterán Jonny Evans při svém návratu do základní sestavy Red Devils krásným pasem připravil vítězný gól Bruna Fernandese proti Burnley. Zachránit červení potřebovali i v klání s Brentfordem. A znovu se o to postaral hráč, kterého by část domácích fanoušků na začátku sezony možná už radši viděla v jiném klubu.

Hrdinou rudých ďáblů se stal odchovanec Scott McTominay, který na hřišti strávil jen 10 minut, přesto se stihl dvěma góly podepsat na obratu skóre. Zvláště u první trefy šlo poznat, že skotský reprezentant hrával mládežnický fotbal jako útočník, když si šikovně stáhl balon ze vzduchu a pohotově zakončil k tyči. Druhá branka hlavou z poslední akce zápasu pak už byla pro 26letého středopolaře jako z říše snů. V pozápasovém rozhovoru McTominay přiznal, že předešlý den sledoval novou dokumentární sérii o Davidu Beckhamovi na Netflixu. Právě neutuchající odhodlání hráčů během legendární éry United ho prý inspirovalo. Pokud se někdy bude točit dokument o vytáhlém Skotovi, jeho představení proti Brentfordu v něm určitě nebude chybět.

2. Opožděná posila

Diváci v Goodison Parku se konečně dočkali. Toffees porazili Bournemouth 3:0 a zaznamenali první zisk bodů na vlastním stadionu v sezoně. Jako kompenzaci za dlouhé trápení dopřáli fotbaloví bozi domácím fanouškům i nejhezčí gól kola.

Na svědomí jej měla letní posila Evertonu Jack Harrison. Angličan, který nastartoval svou kariéru netradičně v americké MLS, se v úvodu sezony ještě zotavoval ze zranění. Až na začátku října si tak Harrison připsal svůj první ligový start v modrém dresu a hned jej ozdobil parádním gólem. Někdejší expert na krásné branky v Leedsu se dostal ke skákajícímu míči před vápnem a placírkou poslal vyměřený oblouček na bránu soupeře, jenž se odrazil od břevna a zapadl do sítě. Na svůj premiérový gól za Karamelky pak 26letý křídelník navázal i první asistencí a výrazně tak přispěl k třetímu triumfu Evertonu v posledních čtyřech soutěžních zápasech.

3. Zasloužená výhra

Arsenal to dokázal. Po téměř osmi letech porazil v ligovém klání Manchester City a dá se říct, že zaslouženě. Ne, že by domácí svého soupeře výrazně herně převyšovali. Gunners si ale vítězství v taktické bitvě zasloužili především proto, že byli neprávem obráni o zhruba hodinovou přesilovku.

City ale vyvázlo. Konkrétně Mateo Kovačič, který už ve 28. minutě nepříjemně zajel podrážkou do stojné nohy Martina Ødegaarda. Do skluzu šel nebezpečně i pozdě, a kdyby tak utkání chorvatský středopolař nedohrál, nedivili by se pravděpodobně ani nejzarytější příznivci Citizens. Rozhodčí Michael Oliver se však rozhodl jen pro žluté napomenutí. O to víc diváci kroutili hlavou, když pár minut nato Kovačič podobným zákrokem sejmul Declana Rice a dal Oliverovi šanci na reparát. Anglický sudí ale druhou žlutou kartu nevytáhl. Sdružení rozhodčích PGMOL nakonec může děkovat Gabriellu Martinellimu. Kdyby totiž brazilský křídelník v závěru zápasu nevstřelil vítězný gól Kanonýrů, snesla by se na adresu asociace možná už neúnosná vlna kritiky.

4. Další klenot Brightonu?

Za Racky odehrál celých 90 minut vůbec poprvé. Přesto se zdá, že minimálně v Premier League se Simon Adingra může rychle stát stálicí sestavy Brightonu. Rodák z Pobřeží slonoviny byl proti Liverpoolu tím, kdo otevřel skóre, když zachytil rozehrávku hráčů v červeném a chytrou střelou překvapil i jindy bezchybného Alissona.

Jak na tiskovce potvrdil Roberto de Zerbi, jedná se o další povedený nález skautingového oddělení Seagulls. Adingra Brightonu patří už od roku 2022, minulou sezonu však strávil v Bruselu, kde válel za sesterský fotbalový klub jihoanglického týmu Royale Union Saint-Gilloise. V belgické nejvyšší lize si připsal celkem 11 branek a 9 asistencí. Pokud si 21letý křídelník udrží stejné tempo, dosáhne na podobná čísla i letos.

5. Starší bratr Sterling

Kdo si myslel, že Raheem Sterling už není schopen předvádět to co v Manchesteru City, pletl se. Zkušené křídlo Chelsea ukázalo proti Burnley komplexní výkon, když se podílelo na všech čtyřech gólech londýnského klubu.

Nejprve Sterling zařídil vyrovnání nebezpečným centrem, který si do vlastní branky srazil domácí obránce. Ve druhé půli pak rychlonohý křídelník vybojoval penaltu, sám vstřelil gól a přidal i rozhodující přihrávku před poslední brankou. Zároveň tak pomohl svému bývalému spoluhráči ze City Coleu Palmerovi, který po proměněném pokutovém kopu vášnivě slavil svou první trefu za Chelsea. Pro mladé mužstvo se jednalo o třetí soutěžní triumf v řadě a zdá se, že londýnský velkoklub je z nejhoršího venku. Fanoušci Blues budou doufat, že si druhý nejstarší hráč kádru svou formu udrží. Tým ze Stamford Bridge totiž po reprezentační pauze čeká dlouhá série zápasů proti silným soupeřům, na které musí být Sterling připraven v plné síle.

Autor: Jáchym Pivovar 9. října 2023, 15:00 Fotbal