Názory

Dyche: Zápas s Chelsea vnímám jako absolutní dno, od kterého se musíme odrazit

Sean Dyche je známý jako anglický manažer staré školy, k čemuž nepochybně přispívá jeho proslulý chraplák. Mimo hřiště je však lodivod Evertonu milý chlapík, který si rád zavtipkuje i v tíživých situacích, což potvrdil v exkluzivním rozhovoru pro CANAL+ Sport.

Dyche: Zápas s Chelsea vnímám jako absolutní dno
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 20. dubna 2024, 13:13 Fotbal

Možná vás to překvapí, v Česku a na Slovensku jste poměrně slavným manažerem. Proslavil jste se pochopitelně díky vašemu trenérskému stylu, ale také jedním virálním videem, když jste vypochodoval na zasněžený trávník v Burnley na Turf Moor v roce 2021 před duelem s Tottenhamem. Kamery vás zachytily pouze v košili, ale zato se širokým úsměvem na tváři. Co se vám tehdy honilo hlavou, že jste byl tak veselý?

Stal se z toho až trochu mýtický příběh. Média ze mě udělala ještě většího tvrďáka. Venku bylo pod nulou, všichni měli co možná nejteplejší oblečení a já tam stál doopravdy jen chvilku. Asi dvě minuty maximálně. Jenže to už nikomu nevysvětlíte, vznikl z toho příběh, že jsem se tam procházel 25 minut v košili s úsměvem na tváři. Každopádně v tu dobu se řešilo, jestli se utkání nemá pro nepříznivé podmínky odložit. Přešlapoval jsem v tunelu, obecně jsem dost horkokrevný, takže mi bylo celkem fuk, že mám na sobě jen košili. Ten úsměv během skromné inspekce hřiště patřil faktu, že si nikdo kolem mě neuvědomoval, že jsme v Burnley. Lidi, vždyť jsme v Burnley, co si myslíte, že se asi stane? Že se situace zázračně zlepší? Na to zapomeňte, že by se třeba oteplilo. Ale je vážně vtipné, že to video obletělo svět. Hodně lidí mi pak posílalo nejrůznější memes.

Je pravda, že se z toho stal virální hit. Ten okamžik ale přece jenom trochu symbolizuje váš životní přístup. Jak je pro vás osobně důležité, abyste zvládl v nepřízni osudu zachovat klid a ideálně onen úsměv na tváři?

Velmi důležité. Snažím se o to celou svojí kariéru. Není to snadné. Obzvlášť v naší aktuální situaci. Everton je velký klub, který se momentálně potýká s mnoha vážnými problémy. Atmosféra kolem klubu je už dlouhodobě velmi negativní, tlak se přirozeně stupňuje. Mojí prioritou je to celé změnit. Je jasné, že nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se z toho dostat, je prostý. Musíme začít vyhrávat klíčové zápasy. Jedině tak pořádně utlumíme ten nežádoucí hluk kolem nás. Jenže to pak nesmíme předvádět takové výkony jako v pondělí na hřišti Chelsea. Ten zápas vnímám jako absolutní dno, od kterého se musíme okamžitě odrazit. Takhle to totiž opravdu dál nejde.

V Premier League jste v kalendářním roce vyhráli pouze jednou, doma s Burnley 1:0…

Děkuju za připomenutí.

Omlouvám se, teď jsem vás asi přeslechl. Kvůli internetovému přenosu máme mírné zpoždění…

Dělám si legraci, máte pravdu. Jen vás škádlím.

Chtěl jsem tím spíš dokreslit, jak obtížnou sezonu musíte prožívat. Přece jenom těch důvodů k radosti máte opravdu málo a přesto neztrácíte víru. Tak jaké jsou vaše konkrétní důvody, které vám dodávají kuráž, že to zvládnete a že se udržíte mezi elitou?

Během sezony jsme sami sobě hodněkrát dokázali, že na to máme. Máme opravdu silný tým. Aktuální ročník nás v mnoha ohledech absolutně ničím nešetří a my na každý direkt zatím dokázali zareagovat důstojně. Je potřeba si uvědomit, že tuhle sezonu kulminují problémy Evertonu, které my z kabiny těžko ovlivníme. Co je mimo naší kontrolu musíme vykompenzovat výkony na hřišti. Ale je to nesmírně složité, pochopitelně. Když vás tak rozsáhlé problémy ovlivní v tabulce, těžko se na to reaguje s lehkostí. Přesto neztrácím víru v tenhle klub, v sebe, v naše hráče, v realizační tým. Everton je opravdu velký fotbalový klub, který si zaslouží vrátit se zpátky tam, kam patří. A je to doopravdy běh na dlouhou trať. Z minulosti víme, že to nebude o zběsilém utrácení. Krátkodobá řešení musí nahradit dlouhodobější koncepce.

V rámci trestu za finanční přestupky jste přišli průběžně o osm bodů. Kdybyste je měli, nikdo by si vás dnes asi ani nespojoval s bojem o záchranu. Záleží hodně na úhlu pohledu, nemýlím se?

Kdyby se nám vrátily ty body, tak bychom se mohli bavit o progresu. Jenže takhle to vypadá, že jsme se v ničem neposunuli, protože máme jen pár bodů na sestupové pásmo. Jenže to je teď nepodstatné. Nemá smysl spekulovat. Hráči jsou tu stejní, stejně ochotní bojovat za Everton a ani já svůj přístup rozhodně nezměním. Klíčové je, abychom se postavili čelem ke zbývajícím zápasům a vytěžili z nich maximum. Je před námi hodně práce.

Řekl byste, že v určitém slova smyslu pro vás konfrontace s tolika překážkami najednou může představovat i převlečenou příležitost, abyste Everton vymotali z bludného kruhu?

To rozhodně. Je to velká motivace, abychom se postavili osudu a zvládli zbývající zápasy, které o mnohém rozhodnou. Stojíme na prahu velké zkoušky, která odhalí pravý charakter nás všech. Máme příležitost změnit aspoň částečně ten nelichotivý narativ kolem klubu. Zbavit se aspoň trochu negativity a přebarvit to tu na pozitivnější notu.

Při pohledu na metriku očekávaných gólů si říkám, jak moc vás znepokojuje, že je v ní Everton suverénně nejhorší v lize. Abych to upřesnil, v téhle sezoně jste měli na základě vypracovaných šancí vsítit o 21 gólů víc. To už se bavíme o pořádné porci branek. Čistě hypoteticky, kdybyste dali aspoň polovinu, určitě byste v tabulce poskočili o pár míst výš. Radši vás ani nebudu trápit metrikou očekávaných bodů. Nicméně, v obou případech se bavíme o herním progresu. Kreativita není problém. Ale co ta koncovka?

Datové analýze se dnes pochopitelně nevyhnete. Využíváme je, jak jen to jde. Na druhou stranu, nepatřím mezi datové fanatiky. Nepřeceňuju jejich význam, protože je na to fotbal až moc komplexní sport. Svému týmu potřebuju věřit na základě toho, co cítím, co vidím a samozřejmě i na základě dat, ale jak říkám, jde mi o komplexitu celé věci. Je zapotřebí, abychom si nadále vytvářeli slibné příležitosti. Musíme se k nim ale začít stavět s jiným přístupem. Kromě podzimního zápasu s Aston Villou a pondělní hrůzou s Chelsea, si troufnu říct, že v defenzivě odvádíme perfektní práci. Ale opravdu mě trápí naše neschopnost v koncovce. V následujících zápasech to musíme radikálně změnit.

Co se týče zápasu s Chelsea, měli jste obří šanci za stavu 0:0. Pochopitelně, kdybyste šli do vedení, mohli jsme se dneska o pondělním večeru bavit úplně jinak. Vybavuju si vaší tiskovou konferenci po zápase na Old Trafford, kdy jste s Manchesterem United prohráli 0:2. Byl to z vaší strany slibný výkon, vypracovali jste si víc šancí ze hry než favorizovaný soupeř, ale něco vám tam chybělo. Zmiňoval jste, že vaším hráčům chybí ochota se ve vápně o ten gól trochu porvat, obětovat se a riskovat, že schytají nějaký ten šrám od cesty. Je to podle vás jakýsi leitmotiv neúspěšného dobývání boxů soupeře ve vašem podání?

Je to jeden z faktorů. Ale vnímám to tak, že jde pokaždé o jakýsi koktejl všeho možného. Je zapotřebí, aby hráči měli hlad po gólech, ale musí si před brankou zachovat klid a rozvahu. Jinak moc gólů nikdy nedáme. Nejde si načrtnout univerzální klíč k produktivitě, tak to prostě nefunguje. Každý gól je svým způsobem unikátní. Ale něco je přece jen spojuje. Potřebujete si věřit, že ho dáte. Je pravda, že v téhle sezoně jsme se několikrát potrestali nedůrazem ve vápně soupeře, ale určitě není pravidlem, že vás střílení gólů musí bolet. Pro mě je klíčové, abychom si za góly šli neohroženě, sebevědoměji. To mi v některých zápasech prostě chybí. V zásadě vidím jen dva směry. Buďto to prostě urveme na sílu, nebo si musíme zachovat maximální klid a rozvahu.

Už jsme to také trochu nakousli. Čeká vás hned několik duelů s přímými konkurenty v boji o záchranu v lize. Ještě z působení v Burnley máte bohaté zkušenosti s takovými konfrontacemi. Co podle vás rozhodne ve prospěch Evertonu?

Musíme předvést odpovídající výkony. Potřebujeme se vrátit ke kořenům stabilní výkonnosti. Týden co týden. V téhle fázi soutěže rozhoduje každý detail. Každý moment má potenciál rozhodnout o vašem dalším osudu. Musíme předvádět stabilně dobré výkony, nepolevit ani na minutu.

Z následujících pěti zápasů se představíte hned čtyřikrát na domácí půdě. Jak důležitým faktorem bude Goodison Park ve finálové rovince?

Bezesporu toho chceme využít. O fanoušky se můžeme dlouhodobě opřít. Jsou senzační. Neztrácí víru a my jim to chceme vrátit na hřišti. Samozřejmě, že se nemůžeme spoléhat jen na atmosféru. Fanoušci to za nás na place neuválčí. Musíme se chytit góly, vytvořit společně co nejlepší atmosféru. Zároveň ji musíme dokázat kontrolovat. Jedině tak budeme zase úspěšní.

Autor: Karel Tvaroh 20. dubna 2024, 13:13 Fotbal