Názory

Shaw: Manchester United je největší klub na světě, mladí hráči to tady mají těžké

Redaktor CANAL+ Sport Jan Podmol si v týdnu před 24. kolem Premier League popovídal s obráncem Manchesteru United Lukem Shawem. Osmadvacetiletý Angličan promluvil o návratu do vítězných kolejí, probuzeném Rasmusovi Hojlundovi a prozradil, co se dělo v šatně United před velkolepou otočkou s Aston Villou.

Rozhovor s Lukem Shawem
Zdroj: ČTK
Jan Podmol Jan Podmol 10. února 2024, 06:00 Fotbal

Manchester United vyhrál poslední dva zápasy v Premier League a přidal postup v FA Cupu. Jste rádi, že jste se vrátili zpět na vítěznou vlnu?

Samozřejmě, vždycky je skvělé, když tým vyhrává. Atmosféra v kabině je pozitivní. Ale je důležité, abychom v tom pokračovali, protože s konzistencí máme v této sezoně problémy.

Na to jsem se chtěl zeptat. Dokážete porazit tým z TOP 4, ale o týden později jste schopni prohrát s mužstvem ze spodní poloviny tabulky.

Přesně, jak říkáte, právě proto jsem konzistenci výkonů zmiňoval. Pro nás je to aktuálně ta nejdůležitější věc. Není možné, abychom po skvělém výkonu porazili Chelsea a o týden později vybouchli proti Bournemouthu. Hodně o tom v kabině mluvíme a snažíme se na tom pracovat. Myslím, že se nám to teď daří. Jsme na správné cestě a musíme v tom pokračovat.

A co vám pomohlo? Bylo to jen o tvrdé práci, nebo jste něco změnili?

Nic jsme neměnili, náš manažer takový není. Ví, jak chce hrát a máme jasně nastavený systém, kterým se chceme prezentovat. V tomhle ohledu se nic nezměnilo. Myslím, že je to mnohem víc o soustředění a sebedůvěře. O tom, abychom ke každému zápasu přistoupili zodpovědně.

Jedna věc se ale přece jenom změnila. Do sestavy se vrátili dva klíčoví hráči. Co Casemiro a Lisandro Martínez přinášejí do vaší hry?

Velkou sebedůvěru a klid. Máme v týmu plno mladých kluků a přítomnost tak zkušených hráčů jim na hřišti hodně pomáhá.

Když mluvíme o lídrech, jste nejdéle sloužícím hráčem v klubu. Jak to vnímáte a jaká je vaše pozice v kabině?

Postupem času se moje role měnila. Hodně teď mluvím s trenérem a přesně vím, co ode mě očekává. V kabině se motivujeme všichni navzájem, každý je hodně slyšet. Ale je to i o tom, abychom šli příkladem i na hřišti. Přesně tohle po mě manažer chce.

Vraťme se k Lisandrovi Martínezovi. Proti West Hamu se znovu zranil a vypadá to, že bude minimálně dva měsíce mimo hru. Jak velká ztráta to pro United je?

Velká, Lisandro nám bude moc chybět. Všechny v klubu to moc mrzí, protože se vrátil po dlouhé pauze. Dlouho dřel, aby se mohl vrátit a teď to musí podstoupit celé znovu. Je nám to moc líto, ale je na ostatních hráčích, aby ukázali, že ho dokážou nahradit.

Pojďme k něčemu pozitivnějšímu. Rasmus Hojlund začal střílet góly, když se trefil ve čtyřech soutěžních zápasech v řadě. Jaký vliv má na vaši hru?

Je skvělé, že Rasmus začal dávat góly. Můžeme se spolehnout na gólového útočníka, což nám dodává ještě větší sebedůvěru a víru, že můžeme vyhrát opravdu každý zápas. Všichni doufáme, že v tom bude pokračovat a jsem si jistý, že bude tvrdě makat, aby to tak bylo. Rasmus je opravdu hladový.

S Hojlundem máte jednu společnou věc. Stejně jako on i vy jste ve velmi nízkém věku přišel do United za vysokou částku. Čím si mladý hráč v takovém případě prochází?

Manchester United je největší klub na světě, očekávání a tlak jsou vysoké. Fanoušci počítají s tím, že vyhrajete každý zápas, což je pro mladé hráče opravdu těžké. Ale myslím, že čím déle v tom prostředí jsou, tím lépe se s tím naučí pracovat. Co se týče Rasmuse, potřeboval nějaký čas na adaptaci, což je logické. Ale řekl bych, že teď konečně začínáme pozorovat skutečného Raze.

V neděli vás čeká zápas s Aston Villou, proti které jste naposledy zaznamenali fantastický obrat. Myslím, že to byl jeden z nejlepších comebacků v sezoně. Jak na něj vzpomínáte?

O poločase jsme prohrávali 0:2, ale nevzdávali jsme se. Ze všech v kabině byla cítit naděje a víra, že se zápasem můžeme něco udělat. Myslím, že styl hry Aston Villy nám sedí perfektně, protože hrajou s vysoce postavenou obranou linii a my máme rychlé hráče, kteří jsou za ni schopni perfektně nabíhat. I proto jsme věřili, že to otočíme, a to se nám taky povedlo.

Co čekáte od Aston Villy tentokrát?

Bude to těžký zápas, protože mají fantastický tým – jsou tam skvělí hráči vedeni velmi dobrým manažerem. Ale je to jednoduché, pokud chceme dohnat ztrátu, kterou máme a kvalifikovat se do Ligy mistrů, tak musíme vyhrát.

Když mluvíme o Ville, musím zmínit Ollieho Watkinse, znáte ho z národního týmu. V posledních zápasech se mu také velmi dařilo. Jak náročné je ho bránit a jak se na něj připravujete?

Je to skvělý hráč, má velké sebevědomí, střílí góly, proměňuje penalty... Ale nikdy to není jen o jednom hráči, Villa má v týmu spoustu dobrých fotbalistů, na které si musíme dát pozor. Jak jsem řekl, jako celek jsou úžasní. Nebudeme se připravovat jen na jednotlivé hráče, ale na celý tým.

Ofenzivní hrozbou Manchesteru je v posledních zápasech opět Marcus Rashford. Co na něj říkáte?

Hrajeme na stejné straně hřiště a spolupracuje se mi s ním skvěle. Máme dobrý vztah a upřímně věřím tomu, že pokud si udrží soustředění, které teď má, a bude dělat všechno správně, tak může patřit mezi nejlepší hráče na světě.

Lukeu, to ode mě bylo všechno. Moc díky za vaše odpovědi.

Není zač, mějte se.

Autor: Jan Podmol 10. února 2024, 06:00 Fotbal