Názory

Doughty a Mpanzu z Lutonu: Premier League je sen, našim cílem je se v ní udržet

V exkluzivním dvojrozhovoru pro CANAL+ Sport odpovídali na otázky analytika Viktora Freisingera hráči Lutonu Town Alfie Doughty a Pelly Ruddock Mpanzu. Rozpovídali se o úrovni Premier League, o kapitánovi Tomu Lockyerovi ale i o letech v nižších soutěžích.

Doughty a Mpanzu z Lutonu: Chceme se v Premier League udržet
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 19. března 2024, 08:45 Fotbal

Alfie, osobně prožíváte skvělou sezonu, jak těžké pro vás ale byly první zápasy v Premier League?

AD: Byly náročné. Rozdíl mezi nižší soutěží a Premier League je obrovský po fyzické i technické stránce. Musíte se v tom naučit chodit, a to si myslím, že zatím všichni zvládáme. Osobně jsem ale se sezonou spokojený a myslím, že nejsem sám. Náš rozjetý vlak nesmí zastavit.

Pelly, v klubu působíte od roku 2013. Dokážete popsat, co pro všechny zaměstnance klubu i lidi z Lutonu znamená, že jejich tým hraje nejvyšší anglickou soutěž?

PRM: Víte, je to skvělé. Věřím, že znáte náš příběh. Vzali nám 30 bodů, často jsme sestupovali. Pro mě osobně je skvělé zažít s Lutonem téměř amatérský fotbal a následně s ním stoupat do League Two, League One, Championship a teď do Premier League. Radost mají všichni z klubu i všichni místní. Je to skvělé pro celou oblast. Všechny náš úspěch spojuje. Všichni jsou plní radosti, užívají si být součástí Premier League. Je skvělé, že jsme teď tady a bude ještě lepší, když se nám podaří zůstat v lize i v příští sezoně. Snad to dokážeme. Ale ať se stane cokoliv, věřím, že nás všichni z Lutonu budou i dál podporovat.

Alfie, kdybych vám před sezonou řekl, že po 28 odehraných ligových zápasech budete mít stejný počet asistencí jako Phil Foden nebo James Maddison, věřil byste tomu?

AD: Ne, to opravdu, opravdu ne! Je šílené, že se to děje. Ale upřímně? Sezona ještě nekončí a rád bych se v tomhle směru dostal do TOP pětky. To je můj cíl. Možná ho změním na TOP trojku, uvidíme (smích). Ale chci si tato dobrá čísla udržet. Teď už nevidím důvod, proč bych nemohl. Je to ostatně důvod, proč jsem do Lutonu přišel.

Po postupu do Premier League jste řekl, že se cítíte jako ve snu a nechcete se probudit. Pokud byste mohl prožít jeden moment z aktuální sezony znovu, jaký by to byl?

AD: Opravdu jsem si užil zápas v St. James` Parku. Byl to fakt skvělý duel. Ještě víc mě fascinoval stadion. Samozřejmě, výsledek byl pro nás také velmi dobrý, ale aréna Newcastlu je fotbalové dědictví! Samozřejmě nemůžu zapomenout na všechny ostatní dobré výsledky. Výhra 4:0 v utkání s Brightonem byla skvělá. Ale St. James` Park je pro mě nejvíc.

Pelly, a co vaše nejhezčí vzpomínka v dresu Lutonu. Dá se vůbec vybrat pouze jeden moment?

PRM: To je těžké…

AD: Určitě by to měl být rok 2022. Alfie přichází do Lutonu (smích)…

PRM: Kámo, to už jsem úplně zapomněl (smích). Nedokážu říct jednu věc, ale z aktuální sezony asi naše první vítězství nad Evertonem. Šílený déšť, Tom Lockyer se zapsal mezi střelce stejně jako Carlton Morris. Vyhrát poprvé na hřišti soupeř, navíc v Goodison Parku, stadionu s takovým odkazem, bylo skvělé.

Rád bych se Pellyho zeptal na Toma Lockyera. Znáte se s ním už čtyři roky. Jak jeho opakovaný kolaps otřásl celým klubem?

PRM: Bylo to těžké. Je evidentní, že je to náš lídr, náš kapitán. Vidět ho padat k zemi v bezvědomí bylo extrémně náročné. Vždy byl pro tým velmi důležitý. V minulém ročníku se dostal do jedenáctky sezony. Všichni mu jsme svým způsobem vděční. Pár týdnů po kolapsu opravdu nebylo lehkých, ale teď už víme, že má v sobě funkční defibrilátor. Teď už mu je dobře. Byl se na nás podívat když jsme hráli s Bournemouthem. Mimochodem, tento klub se k němu zachoval skvěle. Tom se zotavuje velmi dobře. Jak já často říkám, zdraví je zlaté. To, že je fit, je skvělé pro něj, pro nás i pro všechny, kteří ho milují. Je to vlastně člen rodiny. Je skvělé sledovat jeho úspěšnou cestu zpátky.

Jak byste popsali Toma Lockyera třemi slovy?

PRM: Válečník, špatný účes a charisma!

AD: Golf, vtipálek, kapitán!

Alfie, proti jakému krajnímu záložníkovi se vám nejhůře hrálo?

PRM: Proti všem! (smích)

AD: O tom mi povídej. Nebyl to jeden, jsou to opravdu všichni. Mo Salah, Rashford, Garnacho…Nejde jen o křídelní hráče, ale také o krajní beky. Garnacho ale vynikal. Nikdy nevíte, jakým směrem zrovna poběží. Levá, pravá, je mu to jedno. Je skvělý v obou směrech. Ale všichni zmiňovaní jsou těžcí soupeři, to stoprocentně.

Pelly, jako prvnímu hráči se vám podařilo dojít se stejným klubem z amatérské úrovně až do Premier League. Jak se změnila vaše příprava na zápasy a životospráva v průběhu let?

PRM: Víte, vlastně se nic nezměnilo. Všechno zůstává stejné. Jasně, pokud opustím Londýn, lidé si mě občas všimnou. Ale můj životní styl, lidé kolem mě i lidé kolem klubu, všechno je stejné. Totožná je i příprava na zápasy. Není důvod cokoliv měnit.

Je to stejné i z taktického pohledu?

PRM: To ne. Taktika se dost změnila. Musíte být mnohem připravenější na pohyb soupeře, na to, jaké tendence mají konkrétní hráči. Měli byste tušit, jestli půjde protihráč doprava nebo doleva. Jestli zasekne míč nebo si ho přebírá vnějším nártem. Musíte umět číst protihráče, protože pokud vám utečou, nedokážete je v Premier League dohonit. Cílem je být o jeden krok napřed a vědět, proti komu hrajete.

Alfie, i vy jste se dostal z amatérského fotbalu do Premier League. Pokud byste měl zmínit jednu lidskou vlastnost, které jste se celé roky držel, jaká by to byla?

AD: Asi byste nikdy neměl zapomínat, odkud jste. Obzvlášť byste měl mít v hlavě rodinu a to co pro vás znamená. Zároveň nebrat moc vážně to, že vás lidé poznávají. V tom je to dnes úplně jiné. V amatérském fotbale jste občas jen stínem, tady to tak není. Stále byste ale měl být milý a laskavý. Právě to vás často dovede tam, kde jste chtěl doopravdy být.

Zajímá mě vaše kopací technika u standardních situací. Je to schopnost, ve které jste vyčníval už před aktuální sezonou?

AD: Rozhodně mi to dřív nešlo tak jako teď. Tahle se sezona je pro mě zlomová. Myslím, že jsem se dost zlepšil.

Souhlasíte, Pelly?

PRM: Rozhodně. Už centry zbytečně nepřetahuje. Netrefuje zároveň prvního obránce. Je to opravdu dobré, chlape.

Pelly, jak byste popsal Alfieho pravou nohu?

PRM: Upřímně? Není tak špatná, jak si lidé myslí!

AD: Lidé si myslí, že je špatná?

PRM: Ano, ale musíš si uvědomit, že když hraješ levého beka a máš to na pravou nohu, musíš míč kroutit na zadní tyč do rohu. Líbí se mi to. Ale střelba pravou? To ne, opravdu ne! Ale přihrávky? Nejsou špatné!

AD: Zeptejte se mě na levačku Pellyho!

PRM: Je skvělá, kámo! Mám ji jako Gareth Bale!

AD: Je jen na opírání. Pokud bys ji neměl, nemohl by ses hýbat. Fakt.

Co jeden na druhém nejvíce obdivujete?

AD: Je to táta našeho týmu! O všechny se stará. Je velmi ochotný, ale možná je to tím, že stárne. (smích)

PRM: Ehm…kolik mám času?

AD: Řekni něco, prosím!

PRM: Mám rád Alfieho účes! (smích)

Autor: Viktor Freisinger 19. března 2024, 08:45 Fotbal