Názory

Coufal: Trenér Hašek? Nemá se mnou žádný problém

Prožívá svou čtvrtou sezonu v Anglii a nijak se netají tím, že je pro něj po všech stránkách divoká. „Je to jako jízda na horské dráze, nahoru a dolů,“ říká Vladimír Coufal, obránce West Hamu United, v rozhovoru pro Canal+ Sport.

Coufal: Trenér Hašek? Nemá se mnou žádný problém
Karel Häring Karel Häring 4. března 2024, 20:50 Fotbal

Začněme otázkou mimo Premier League. Český národní tým má od ledna nového trenéra Ivana Haška. Už jste měl možnost se s ním setkat a probrat vaši situaci po listopadovém prohřešku?

Byl se tady na nás podívat na utkání s Brentfordem. Po utkání jsme si sedli. Musím říct, že to bylo moc příjemné povídání, pan Hašek je velký sympaťák. Všechno je v pohodě, těším se na společné zážitky a zápasy. Doufám, že se nám podaří udělat dobrý výsledek na EURO, ale hlavním cílem bude, abychom se po dlouhé době kvalifikovali na mistrovství světa.

Znamená to tedy, že s vámi Ivan Hašek počítá?

Bude záležet na mých výkonech a herním vytížení, ale myslím si, že se mnou nemá žádný problém.

A listopadové události jste si vyříkali?

Je to všechno uzavřené.

Tahle sezona vypadá jak pro vás osobně, tak i pro West Ham dost divoce, je to jako na houpačce. Jak byste ji shrnul vy?

Přesně, jak jste to řekl. Houpačka, horská dráha, nahoru dolů. Máme nevyrovnané výsledky, jsme hrozně nekonzistentní. Zahrajeme pár super zápasů, v nichž jsme po dobrých výkonech schopni porazit Manchester United nebo Arsenal, ale pak nejsme schopni postoupit přes Bristol City v FA Cupu. Tím nechci snižovat jejich kvalitu, ale je to druhá liga a měli bychom si s tím umět poradit. A v novém roce jsme poprvé vyhráli až na konci února. Nehráli jsme dobře, nelepilo nám to. Jsme nekonzistentní, musíme to nějak urovnat, abychom zvládli hrát vyrovnané zápasy se všemi a mít i stabilnější výsledky. A ne, že osm utkání po sobě nevyhrajeme a pak v šesti zvítězíme.

West Ham v posledních dvou kolech zabral, ale jak si vysvětlujete nepovedený vstup do roku 2024?

Vůbec nevím. Jako kdybychom ztratili sebevědomí, měli jsme strach hrát. Úplně zbytečně. Pak přišla nějaká zranění, ztratili jsme klíčové hráče a nějak to nelepilo. Na štěstí se vymlouvat nebudu, protože jsme nehráli dobře. Štěstí se k vám přikloní, když hrajete dobře, nebo jste na to připravení. Doufám, že jsme se z toho teď vyhrabali a budeme lepší. Ale když se ptáte na konkrétní důvody, tak vůbec nevím, protože jsme všechno dělali pořád stejně. Netuším, proč to na nás takhle najednou přišlo. Asi jsme byli hlavami pořád někde o Vánocích a přemýšleli o dárcích. (usmívá se)

Před zápasem s Brentfordem se do sestavy vrátil Lucas Paquetá. Jak moc vám scházel brazilský záložník?

Je to výjimečný hráč. Dokonce bych řekl, že je to jeden ze dvou tří nejlepších fotbalistů, se kterými jsem kdy hrál. Jeho řešení na hřišti jsou nepředvídatelná. Věci, které dokáže provést, je někdy těžké pochopit. Chyběl nám nesmírně. Složitě se to vysvětluje, ale myslím, že každý z nás se na hřišti cítí komfortněji a sebevědoměji na balonu, když je tam i on. Někteří hráči prostě mají takový vliv na tým. Pro nás je velmi důležité, že se Lucas vrátil a doufám, že bude do konce sezony v pohodě.

Může to ještě rozvést? V čem třeba ovlivňuje vaši hru?

To byste tady musel být s námi a zažít to. Když ho vidíte na tréninku, co všechno je schopný udělat, jaké řešení zvolit, jak neztrácí balony. Jeho efekt je v tom, že každý z nás se chce přiblížit jeho levelu, vyrovnat se mu. Najednou je z toho soupeření a on nevědomky zvedá úroveň tréninku nebo zápasu. Každý chce být co nejblíže jeho úrovni, tím si sahá na svůj strop. Jestli mě chápete, jak to myslím. Prostě každý chce ukázat, že taky umí hrát fotbal.

Jak hodnotíte sezonu po individuální herní stránce? Jste na šesti asistencích, chybí vám jediná k vyrovnání svého maxima z první sezony.

Z osobního hlediska to hodnotím dobře. Samozřejmě, pořád jsem ještě nedal gól, ale to už je obehraná písnička. Co se týká počtu asistencí, určitě jich mohlo být víc. I proti Brentfordu jsem jich mohl mít víc než jednu. Ale zatím jsem spokojený, jsem na šesti. Mám svůj cíl, stát se nejlepším Čechem v počtu asistencí v Premier League (Coufal jich má 18, nejlepší Patrik Berger 31 – pozn. red). Zatím jsem spokojený, moje výkony jsou v porovnání s těmi týmovými konzistentnější. Samozřejmě, v některých utkáních jsem taky nehrál úplně dobře. Jsem závislý na týmu, nejsem hráč, který je schopen hrát skvěle a ze své pozice táhnout tým. To je trošku nereálné. Teď se to zaplaťpánbůh zvedlo a doufám, že jsme se nějakým způsobem odrazili k vítězné vlně.

Pro vás byl začátek roku divočejší i proto, že se řešila vaše smlouva. Klub uplatnil opci, ale objevily se informace, že jste nebyl spokojený s podmínkami, za jakých se prodloužila. Můžete to potvrdit?

Byli jsme s klubem domluveni, že se opce uplatňovat nebude a místo toho se podepíše nová smlouva. Nakonec ji klub ale uplatnil. Teď se bavíme o nové smlouvě, dostal jsem nějaký návrh, který je ale za mě a naši stranu neakceptovatelný. Zatím mám smlouvu od tohoto léta ještě na další rok. Uvidíme, co přijde v létě.

Takže je možné, že pokud přijde nějaké zajímavá nabídku z jiného klubu, odešel byste?

Mojí prioritou je zůstat ve West Hamu. Jak já, tak moje rodina jsme v Londýně spokojení. Zvykl jsem si na klub, přesun s dětmi by nebyl nejjednodušší. Niky tady hraje fotbal, má tady svou školu. Natálka už teď taky. Jak jsem říkal, mojí prioritou je zůstat v klubu, ale uvidíme, jak se to podaří vyřešit s tou smlouvou.

Autor: Karel Häring 4. března 2024, 20:50 Fotbal