Názory

Vítej zpátky! Muchová se vrací, v Paříži zkusí debla s Vondroušovou

Konečně. Po dlouhém marodění se Karolína Muchová zase představí na nejsledovanějších tenisových akcích. V plánu má na příští týden turnaj v Eastbourne, pak nastoupí na věhlasném Wimbledonu a na přelomu července a srpna si poprvé v životě zahraje na olympiádě.

Vítej zpátky! Muchová se vrací
Karel Knap Karel Knap 20. června 2024, 10:00 Tenis

V Paříži, kde se loni na Roland Garros probojovala až do finále, se hodlá ucházet o medaili nejen v singlu.

„Na olympiádu se těším moc,“ řekla v rozhovoru pro CANAL+ Sport. „Nikdy jsem na ní nebyla, letos se koná za rohem, takže se na ni nemůžu těšit víc. Reprezentovat Česko je pro mě fakt velká čest.“

V deblu vytvoří pár s kamarádkou Markétou Vondroušovou. Kromě osvědčeného dua Krejčíková, Siniaková tak v národní tenisové výpravě vznikne další tým, zatraceně nebezpečný pro všechny soupeřky.

„Ano, s Maky se zapíšeme do čtyřhry a doufám, že nám to půjde,“ potvrdila Muchová. Její nucená pauza trvala skoro věčnost. Naposledy se na Ashe Stadium v semifinále US Open rvala s domácí hvězdou Coco Gauff. I kvůli zraněné pravačce, kterou si pochroumala o pár dní dřív, jí podlehla 4:6, 5:7.

Věřila, že se brzy vykurýruje, stihne část asijské šňůry a kvalifikuje se na Masters. Jenže trable se vracely, utekly jí nejen WTA Finals, ale též Australian Open. Nepodařil se ani comeback v Dubaji. Až se v únoru odhodlala k podstoupení operace.

Zákrok napravoval povolenou šlachu v pravém zápěstí,“ vysvětlila. „Šest týdnů jsem nosila pevnou dlahu, tři týdny pak kratší dlahu. A potom už jsem začala s rehabilitací a cvičením.“

Mýlil by se ten, kdo by si představoval, že Muchová mohla měsíce zahálet. Rekonvalescence totiž sportovce leckdy zaměstnává víc než běžný provoz za normálních okolností.

„Připadala mi časově náročnější, než trénink a putování po turnajích. Takže jsem nějak extra moc volna neměla,“ poznamenala. „Párkrát jsem na víkend vyrazila pryč z Česka nebo za rodinou na Moravu, ale jinak jsem od rána do večera makala.

Zatímco jí neuspokojivý stav pravé končetiny nepovoloval švihat raketou, zkusila si jinou profesi. Spolukomentovala přímý přenos utkání Rybakina – Azarenka na Miami Open pro CANAL+ Sport.

„Bavilo mě to, mám další zkušenost,“ tvrdí. „Možná si ji jednou zopakuju. Bohužel jsem zrovna dostala mač, který trval skoro tři hodiny, takže bych příště brala nějaký kratší.“

Teď už z ní srší dobrá nálada, na kurty se pochopitelně nesmírně těšila. Třebaže ji zprvu provázely obavy.

„Přece jenom jsem měla zápěstí hodně ztuhlé a na začátku nebyla schopná udržet v ruce ani vidličku,“ vzpomíná. „Sama sebe jsem se ptala, jestli dokážu odehrát forhend nebo pevně sevřít raketu. Ale jak jsem ruku rozcvičovala a posilovala, získala jsem v ní větší jistotu a obavy odpadávaly.“

Podobné cesty zpět bývají pro sportovce vyčerpávající. Při dotazu, v jaké kondici se nachází, se Muchová rozesmála.

Ve skvělé!“ pravila rozverně, než poněkud zvážněla. „Postupně na ní makáme. Samozřejmě nejvíc na tenise, potřebuju hrát zápasy a turnaje, což mě teprve čeká.“

„A ten zápas je úplně něco jiného než trénink. Tenis je strašně náročný sport, jak jsem zjistila poté, co jsem půl roku na kurtu vůbec nebyla.“

„Ten pohyb je hodně specifický. Ale s kondičním trenérem dřeme, abych se brzo dostala do super formy.“

Po měsících bolesti, nejistoty a nepříznivých zpráv Muchová konečně opět může vyrazit na WTA Tour: „Koncem týdne odlétám do Eastbourne, kde mě čeká přípravný podnik před Wimbledonem.

Po něm se vrátím na antuku. Buď ještě stihnu nějaký turnaj, nebo rovnou pojedu na olympiádu.“ Poprvé od loňského září se před sedmadvacetiletou dámou rozprostřel vyloženě nadějný výhled. Teď už snad bude pouze na ní, jak se svými příležitostmi naloží.

Autor: Karel Knap 20. června 2024, 10:00 Tenis