Názory

Swiatek. Rybakina. A Gauff... Aneb proč nepřechylujeme

Před rozjezdem originálního projektu vysílání WTA Tour na CANAL+ Sport 2 jsme museli vyřešit jedno dilema. A nebylo to úplně jednoduché rozhodování.

Swiatek. Rybakina. A Gauff... Aneb proč nepřechylujeme
Karel Knap Karel Knap 18. prosince 2023, 14:30 Tenis

Kdybyste se stali svědky klábosení několika českých a / nebo slovenských tenistek v šatně nebo na letišti, nikdy byste nejspíš neslyšeli: "Hele, Gauffová slušně otočila ten tříseťák se Sabalenkovou, co?" Nebo: "Mám brutální los, v prvním kole Garciaovou a pak kdyžtak Sakkariovou." Téměř vždy použijí příjmení svých zahraničních soupeřek v původním tvaru, čili bez přípony -ová.

V jejich mluvě "Gauff přetlačila Sabalenku" a "v pavouku překáží Garcia i Sakkari". Když jsme plánovali bohaté pokrývání dění na kurtech i v zákulisí, přihlíželi jsme k přirozenému vyjadřování samotných hráček. To ony jsou hvězdami show, kterou hodláme divákům předložit v co nejpřitažlivější podobě.

Karolínu Muchovou nebo Markétu Vondroušovou nechceme nutit, aby v rozhovorech pro CANAL+ Sport přechylovaly, což by se jim příčilo - stejně jako členkám našeho expertního týmu.

Lucie Hradecká, Barbora Strýcová, Klára Koukalová, Lucie Šafářová, Andrea Sestini Hlaváčková i Kristýna Plíšková to cítí podobně.

Ve veškerých statistikách a dalších grafických údajích servírovaných na vaše obrazovky přímo od WTA či dalších partnerů se příjmení sportovkyň uvádějí v anglickém přepisu. A působilo by jaksi divně, kdyby se naši komentátoři a moderátoři řídili jiným jazykovým řádem. Pročež jsme usoudili, že bude nejrozumnější se v celém našem vysílání přizpůsobit zvyklostem panujícím v tenisové branži.

Pozor, v žádném případě nepohrdáme češtinou a jejími pravidly. Uvědomujeme si její tradici a smysl přechylování ve větné stavbě.

Je nám jasné, že naše volba není stoprocentně správná a že nebude znít libě každému divákovi. Za což se upřímně omlouváme. Každá řeč se však vyvíjí a my se, co týče jmen cizinek, nacházíme v poněkud nepřehledné době. Stejně jako samotné tenistky je hodláme ve vhodných případech skloňovat. Takže vám kupříkladu přímý přenos z Indian Wells uvedeme následovně: "V příštích okamžicích uvidíte partii mezi Pegulou a Svitolinou."

Pravděpodobně narazíme na sporné případy, občas se někdo z komentátorů zapomene a v žáru bitvy mu vyklouzne třeba: "Fantastický prohoz od Rybakinové!" V zásadě ovšem chceme držet jednotnou lajnu, s úctou vůči dámám s raketou a prostředí, v němž se pohybují.

Autor: Karel Knap 18. prosince 2023, 14:30 Tenis