Názory

Sladká sedmnáctka. Plíšková se nevzdala a má další trofej

Ne, turnaj v Kluži nenáleží k nejslavnějším akcím na WTA Tour. Tenistka Karolína Plíšková na něm minulý týden nezdolala žádnou hvězdu. Po transylvánském tažení přesto zářila štěstím. Dosáhla na titul, který pro ni má vzhledem k okolnostem zvláštní význam.

Sladká sedmnáctka. Plíšková se nevzdala a má další trofej
Karel Knap Karel Knap 12. února 2024, 19:30 Tenis

Vyděláno už má na několik životů dopředu. Jako jediná Češka v tomto tisíciletí se vyšvihla na pozici světové jedničky. Klidně by mohla s raketou seknout, věnovat se rodině a zálibám. Jenže ona stále předvádí svou profesionální oddanost a nezlomnost. Dál se trmácí po planetě s touhou „trefit“ nějakou velkou cenu, ideálně jednu ze čtyř nejvzácnějších.

Navzdory zběsile pádícímu času a rostoucímu věku. Navzdory pádu na žebříčku, na němž se v lednu ocitla nejníž za deset let. Navzdory vleklým potížím s levou rukou, kterou má na každý mač zabandážovanou. Navzdory pokušením, jež nabízí život rentiérky.

Vždyť tak hezky vychází se synovcem Adámkem, jak vypráví expertka CANAL+ Sport a její dvojče Kristýna. V jedenatřiceti by se klidně mohla rozhodnout pro přestup na mateřskou „kariéru“.

Opravdu jí veškerá ta námaha a bolest zaviněná otravným zraněním stojí za ten pocit po vyhraném mači?

Stojí!

„Cítím se báječně, protože jsem na další titul čekala několik let,“ pronesla v Rumunsku. Přesně 1491 dnů uplynulo od jejího šestnáctého triumfu v Brisbane. Sedmnáctka pro ni byla zvlášť sladká.

Ve vřelé atmosféře v hale v Kluži neztratila ani set. Znamenitě podávala, hnala nebohé soupeřky agresivním stylem, jako by zázrakem omládla. Při pózování fotografům si pohár rozverně opřela o pásku sítě. Zatímco arénou duněly tradiční oslavné šlágry We Are The Champions a Simply The Best, ona pozvala z tribuny na dvorec přítomné členy svého týmu.

Kvůli takovým chvílím ještě podstupuje veškerou lopotu.

„Tenis mě pořád baví. Dál věřím, že můžu vyhrát grandslam. Špička je vyrovnaná a otevřená. Podívejte se na Markétu Vondroušovou. Kdo by čekal, že právě ona vyhraje zrovna na trávě?“ připomněla loni na US Open krajančino vítězství na Wimbledonu.

Minulá sezona se jí po nadějném startu zvrtla. Od květnového klání v Římě až do letošního ledna měla tuze škaredou bilanci 5:14. Samozřejmě jí porážky mrzely. Jakkoliv může na kurtu vypadat lekle a netečně, v její mysli často zuří nervozita. Svou práci miluje, na výsledcích jí zaleží. V tomto ohledu klame tělem.

Jinak se ovšem obvykle nepřetvařuje. Nehraje divadýlko na tiskovkách. Mluví zatraceně rychle a zpravidla dosti upřímně. Sama sobě je nejdrsnější kritičkou. Neprahne po laciné popularitě, takže někdy může působit povýšeně. Jakmile však ze sebe setřese sportovní stres, stává se zábavnou společnicí bez okázalých manýr.

V neděli její story po temných měsících doplynula k jásavější kapitole. „Titul pro ni znamená hrozně moc,“ řekla její sestra Kristýna. „I když není největší v kariéře, i když to není ten, po kterém touží. Snad jí pomůže vyhrát větší turnaje. Držím jí pěsti, ráda bych taky někdy komentovala nějaký její zápas.“

Bývalé špičkové tenistky Klára Koukalová a Lucie Šafářová, další odbornice CANAL+ Sport, souzní ve svém pohledu na krajanku a dobrou známou. „Cesta na menší podnik do Kluže se ukázala jako správná volba,“ řekla Koukalová. „Kája přesně potřebovala podobné zápasy. Vyhrát se, zase si začít věřit. Pak může porážet i ty top hráčky. Věřím, že by ji tenhle úspěch mohl nakopnout k velkým výsledkům.“

„V poslední době neměla štěstí na losy. Přitom nehrála špatně,“ tvrdí Šafářová. „V Rumunsku jí seděly podmínky – hala a rychlý povrch. Skvěle jí fungoval servis. Dostala se do pohody, což se ukázalo ve finále. Není jednoduché čelit domácí hráčce a jejím fanouškům.“

Třebaže byste to do Plíškové, kterou provází image ledové královny, nejspíš neřekli, stále v ní bublá vášeň a touha po vítězstvích a prestižních pohárech. Nevzdala se ani v nejhlubších splínech. Šťastná sedmnáctka pro ni nemusí znamenat konečnou.

Autor: Karel Knap 12. února 2024, 19:30 Tenis