Názory

Šafi se vrací. Šampionka si opět zahraje na WTA Tour

Tenisová mistryně Lucie Šafářová na pár měsíců vzkřísí veleúspěšnou kariéru, kterou ukončila před pěti lety. Chystá se naskočit do čtyřhry a opět vytvořit pár s kamarádkou Bethanií Mattek-Sands.

Šafi se vrací. Šampionka si opět zahraje na WTA Tour
Karel Knap Karel Knap 7. března 2024, 14:55 Tenis

Po rozlučce s profesionálním sportem se vdala za hokejistu Tomáše Plekance. Narodily se jim dcera Leontýnka a syn Olík. Zkouší druhou kariéru jako expertka CANAL+ Sport, v jehož týmu se činila například na nedávném turnaji v Dubaji.

Nicméně delší dobu jí v hlavě klíčila svůdná myšlenka, kterou se nedávno rozhodla uskutečnit. Na zmíněném podniku ve Spojených arabských emirátech si zatrénovala se svou někdejší americkou parťačkou a blízkou přítelkyní Bethanií, načež se v příjemném stínu v malebném zákoutí areálu usadily k jedinečnému rozhovoru.

Na CANAL+ Sport tak vznikl pořad Advantage Bethanie Mattek-Sands, z něhož letí do světa oznámení, že se znovu dává dohromady pár, který v minulosti posbíral pět deblových grandslamových titulů.

„Chci, aby se náš Team Bucie vrátil na scénu, abychom si užily nějakou legraci a aby mě mé děti viděly v akci při zápasech,“ řekla Šafářová, někdejší světová pětka v singlu a jednička ve čtyřhře.

„Nebudeme se upínat k nějakým výsledkům,“ reagovala nadšená Mattek-Sands. „Ale vím, že když se sejdeme, vždycky vznikne spousta energie a zábavy. Když jsme spolu, přináší to světlo do mého života.“ Dříve úspěšná dvojice má jistý start na Livesport Prague Open, které se uskuteční od 21. do 26. července.

„Neváhali jsme ani vteřinu, když se na nás Lucka obrátila s prosbou o divokou kartu,“ říká Miroslav Malý, ředitel podniku a pořádajícího klubu Sparta Praha. „Úsměvné je, že se na našem turnaji s českými fanoušky loučila. Teď se těším na krásné uvítání, které jí společně přichystáme. Sleduju, jak se u nás na návrat tvrdě připravuje. Je velká profesionálka, a tak jsem přesvědčen, že nás čeká několik parádních zápasů.“

Šafářová si s ním notuje: „Team Bucie se v Praze nikdy nepředstavil českým divákům. Bylo by hezké, kdyby se to v létě povedlo poprvé a zřejmě naposledy.“

Její úvahy na přerušení pobytu v penzi vyvolala nepříjemná zkušenost z turnaje nižší kategorie ITF v Remeši, kde si Šafářová loni na podzim chtěla zahrát debla s jednou ze svých neteří. Jen tak mimochodem se přihlásila taky do dvouhry, v níž porazila domácí Yaroslavu Bartaschevich 3:6, 6:3, 6:1, načež obdržela e-mail od ITF.

„Napsali mi, že nesmím dál hrát. Že jsem neprošla celou návratovou procedurou do profesionálního tenisu. A že tím pádem musím odstoupit z turnaje,“ líčila šokovaná Šafářová.

Poněvadž ji neopustila touha „ťuknout“ si s dcerami své sestry, rozhodla se přihlásit se zpátky do antidopingového programu, v němž musí strávit šest měsíců. Lhůta jí končí 6. června.

„Do toho jsme si volaly s Beth. Říkala, že má před sebou poslední sezonu. Že nemá stabilní partnerku, protože jí jedna hráčka dohodu zrušila.“

„Napadlo nás, že bychom si mohly spolu střihnout pár akcí. Bethanii se kvůli těžkému zranění kolena z Wimbledonu nechce moc na trávu, ale kdybychom v Londýně dostali šanci nastoupit, nějak by to zvládla.“

Právě trofej z All England Clubu jako jediná z grandslamových skvostů chybí v jinak velice hodnotné sbírce „Teamu Bucie“.

„Já ale nemám potřebný ranking, takže bychom musely dostat volnou kartu, což je složité. Uvidíme, jak se to vyvine. No a v srpnu bychom rády zkusily nějakou Ameriku.“

Vztah Lucie s Bethanií v solitérské branži nemá obdoby. V unikátním dubajském rozhovoru legračně i dojemně vyprávěly, kterak se ze soupeřek staly opravdu blízké kamarádky. Porozuměly si na hřišti i v soukromí.

„V tenisovém světě se člověk snadno může cítit naprosto osamělý,“ svěřuje se Šafářová v mimořádném dílu pořadu Advantage. „Hodně cestujete. I když najdete nějaké přátele, mají vlastní program. Musí se soustředit na své zápasy. Těžko hledáte společný čas a šanci trochu se pobavit.“

„Než vznikl Team Bucie, byla jsem smutná. V jednu chvíli jsem si říkala: Má to vůbec cenu? Neměl by mi tenis přinášet aspoň trochu radosti? A pak jsme se potkaly. Vytvořily jsme bandu s našimi kouči, točily bláznivá videa, smály jsme se při práci i po ní.“

„Dosáhly jsme řady úspěchů a já byla konečně šťastná. Našla jsem svou veselou bublinu na tůře. Ty jsi mi do života přinesla spoustu štěstí,“ završila Češka své vyznání.

Na což její zjihlá přítelkyně zareagovala: „Totéž můžu říct já o tobě!“

Sedmatřicetiletá levačka se nevrhá zpátky do práce kvůli odměnám, bodům a pohárům. Nehodlá se stresovat. Stále ji vábí příležitost pinknout si s neteřemi. A taky oprášení souznění s výstřední a mile ztřeštěnou Američankou. Přijímá výzvu vrátit se do profesionální kondice.

„Těším se na všechno, co příští měsíce přinesou,“ tvrdí. „S parťačkou, se kterou nás spojují báječné vzpomínky, si nedáváme nějaké mety. Postupně začínám nabírat fyzičku. Ještě mám dost času, nepotřebuju to moc hrotit. Musím zaklepat, ale zatím jsem zdravá a cítím se dobře.“

Známé si z ní utahují, že patrně objevila nějaký zázračný zdroj energie. Stará se o dvě malé děti, v domácnosti se jí pravidelně objevují též Tomášovi vzrostlejší synové z jeho prvního manželství. Neskonale činorodá žena komentuje mače WTA Tour pro CANAL+ Sport, účinkuje ve studiích. Dalších aktivit se neobává.

„Rodinný život je samozřejmě náročný, ale Tomáš ukončil hokejovou kariéru, takže má trochu víc času. I když teď ho v nové roli asistenta čeká s reprezentací mistrovství světa,“ přemítá. „Hlavní je, že mám úžasnou sestru a mamku, které slíbily, že mi s hlídáním trochu pomůžou.“

„Olíkovi teprve budou dva roky, takže z toho všeho ještě nemá rozum, ale láká mě vidina, že mě uvidí hrát Leontýnka. Ve čtyřech už sama trošku pinká. Viděla tátu na ledě, tak by bylo fajn, kdyby viděla taky mámu na kurtu.

„Cestování s dětmi je složité,“ uznává. „Ale když nemusím absolvovat celý tenisový kalendář a trmácet se někam týden co týden, dá se zvládnout. Doufám, že si ten můj malý comeback užije i Tomáš a celá naše rodina.“

Autor: Karel Knap 7. března 2024, 14:55 Tenis