Názory

Premiéra je za námi, pupkáči jdou domů! Expertky komentování WTA nadchlo

Aspoň prostřednictvím přímých přenosů z turnajů WTA Tour se šest někdejších špičkových tenistek vrátilo na důvěrně známá místa na jižní polokouli – do Brisbane či Adelaide. Úspěšné profesionálky v penzi se odhodlaně chopily nových rolí v týmu CANAL+ Sport.

Premiéra je za námi, expertky komentování WTA nadchlo
Karel Knap Karel Knap 23. ledna 2024, 10:00 Tenis

Vzhledem k časovému posunu, který dělí našince od protinožců, si kvůli zaměstnání musely notně přivstat. Pocítily špetku nervozity. Párkrát jim docela zatrnulo, když se při živém vysílání znenadání zjevil zákeřný zádrhel. Po úvodních šichtách ve své druhé práci se ovšem všechny nadšeně usmívaly.

„Premiéra je za námi, pupkáči jdou domů!“ hlásila Andrea Sestini Hlaváčková rozverně po semifinálovém utkání v Brisbane. V kabině se potkala se svou někdejší deblovou parťačkou Lucií Hradeckou. Pojí je minulost v páru H+H, současné angažmá i požehnaný stav.

Hlaváčková není v mediální branži nějakou novickou. Ještě více se ve skupině šesti expertek vyjímá Klára Koukalová, již vybavená zkušenostmi z minulých štací. Zbylé čtyři dámy – Hradeckou, Kristýnu Plíškovou, Lucii Šafářovou a Barboru Strýcovou – na začátku ledna v jednom z pražských studií čekal ostrý debut.

Hradecká se bála, aby nezaspala. Start směny ve čtyři ráno ji kapánek děsil: „Kdo mě zná, dobře ví, že takhle brzy toho obvykle moc nenamluvím.“

Strýcová přiznala lehkou rozechvělost: „Byla jsem malinko nervózní, ale pomohla mi úžasná Andrea. Jsme kamarádky odmalička. Myslím, že nám to docela klapalo.“

Šafářová divákům vzkázala: „Doufám, že jste si začátek sezony na CANAL+ Sport užili jako já svou premiéru s Klárkou. A doufám, že nám odpustíte nějaké ty slovní překlepy.“

Stejně jako se jim s raketou na kurtu nepodařil úplně každý úder v daném zápase, ani jejich televizní výkony nebyly zcela perfektní. Nikdo však není dokonalý, že? A s nenadálými potížemi si báječná šestka poradila pohotově a s noblesou. „Mně najednou do vysílání vstoupila hodně hlasitá reklama, o čemž jsem vůbec nevěděla,“ líčí Koukalová ve videovzkazu obecenstvu. „A tak jsem vám vyprávěla a vyprávěla a vy jste mě vůbec neslyšeli.“

„Nám zase najednou úplně vypadl obraz,“ přisazuje si Strýcová. „Nevěděly jsme, co se děje, ale naštěstí se všechno brzo vyřešilo.“ „Vyskytlo se taky pár přežbleptů. Nejsme roboti. Ale co… Třeba se z nich podaří poskládat nějaký silvestrovský pořad,“ říká zvesela Hradecká.

Pakliže se v jejich přednesu objevily nějaké nevynucené chyby, fundované odbornice je bohatě vynahradily jedinečnými postřehy a autentickými zážitky z míst, na nichž samy ještě vcelku nedávno soupeřily o fiftýny a sety.

Vědí, odkud na kterém kurtu obvykle fouká vítr a jak sokyně ovlivňuje. Pamatují si, jak vypadá areál mimo záběry kamer. Se spoustou aktivních tenistek ještě soupeřily, pročež osobně poznaly jejich přednosti a slabiny.

Vidí část své budoucnosti v sekundární kariéře, podobně jako třeba Martina Navrátilová nebo John McEnroe. Všímají si taktických prvků a trendů. I proto dokážou střetnutím provést fanoušky tak, jak to svede jenom málokdo. A umocňují jejich divácký zážitek.

Stejně jako kdysi v deblu na dvorci se též v uzavřené kabině před obrazovkami dovedou navzájem podpořit. Koukalová a Hlaváčková se přirozeně ujaly vůdcovské úlohy. První z nich „šéfovala“ Plíškové i Šafářové.

Ta druhá zase poskytla oporu svým dřívějším spoluhráčkám Hradecké a Strýcové. „Andy, na kurtu jsi taky víc mluvila ty, tak to nebudeme měnit, co?“ žertovala Hradecká při předzápasové poradě s Hlaváčkovou.

Na ni spoléhala rovněž Strýcová: „Ocitla jsem se v situacích, kdy jsem nevěděla, co mám říct. Tak jsem radši mlčela. A věřila, že to Andrea zachrání.“

Po nadějném rozjezdu v dresu CANAL+ Sport všechny zvědavě vyhlížejí události dalších týdnů a měsíců. Klára Koukalová se například chystá na výpravu štábu na akci WTA Tour do Lince. Lucie Šafářová se představí jako expertka a reportérka na „tisícovce“ v Dubaji. Dobrodružství pokračuje. Tenisové osobnosti se těší. A vy?

Autor: Karel Knap 23. ledna 2024, 10:00 Tenis