Názory

Klání v Římě, brána do historie

Velkolepé tenisové dostaveníčko ve „Věčném městě“ každý rok přitahuje pozornost milionů fanoušků z různých koutů světa. České hráčky by letos na Italian Open rády navázaly na minulé úspěchy. CANAL+ Sport se je chystá sledovat z bezprostřední blízkosti.

Klání v Římě, brána do historie
Karel Knap Karel Knap 3. května 2024, 14:00 Tenis

Nádherně upravené antukové kurty ve skvostných antických kulisách. Ztepilé pinie a už docela mocně hřející jarní slunce. Vášniví fanoušci, kteří dokážou velmi hlasitě vyjádřit nadšení i nevoli. Sportovní areál Foro Italico brzy znovu přiláká špičkové tenistky a tenisty. Spojený podnik WTA a ATP s bohatou tradicí se koná od 6. do 19. května.

Jeho ženskou část můžete sledovat na CANAL+ Sport v přímých přenosech. Nejzajímavější zápasy ve vysílání doprovodí živá studia s expertkami Klárou Koukalovou a Lucií Šafářovou. K rozhovorům dostanou pozvánku jejich krajanky i ty nejzářivější hvězdy. Očekáváme vskutku náramnou a napínavou podívanou.

Třeba taková Karolína Plíšková postoupila do finále římského turnaje třikrát za sebou. V letech 2019-21 pokaždé prokráčela pavoukem až do posledního zápasu, v prvním případě dokonce dosáhla až na trofej, když zdolala Britku Johannu Kontu. Podobně si vedla Regina Maršíková v roce 1978. O titul se tam pod českou vlajkou utkaly, byť neúspěšně, rovněž Martina Navrátilová, Hana Mandlíková či Renáta Tomanová.

Nyní by na parádní tažení svých předchůdkyň mohly navázat současné vyslankyně. Snad zdravotní stav a další okolnosti nezmaří start Markétě Vondroušové, Barboře Krejčíkové nebo Lindě Noskové.

Historie Italian Open se táhne od jara 1930, kdy byla akce poprvé uspořádána v Miláně. Ovládli ji Lilí Álvaréz a Bill Tilden. Časem se přesunula do hlavního města, kde se usídlila natrvalo. Seznam šampionek může sloužit jako učebnice dějepisu.

Nechybí na něm Billie Jean King, Chris Evert, Steffi Graf, Gabriela Sabatini, Kim Clijsters, Serena Williams, Martina Hingis ani Maria Šarapova. Nejen ony musely při dlouhých výměnách na nejpomalejším povrchu projevit obří dávku šikovnosti a vytrvalosti.

V posledních pěti ročnících na listinu vítězek přibyla jména již zmíněné Karolíny Plíškové, Simony Halep, Igy Šwiatek (2x) a Jeleny Rybakiny.

Třeba Šwiatek tu předloni natáhla svou báječnou šňůru 28 výher na WTA Tour a po ceremoniálu a převzetí ušatého poháru s pokličkou rozpustile prohlásila: „Budu slavit se spoustou tiramisu. Bez jakýchkoliv výčitek.“

Také znamenité jídlo k italské zastávce patří. Nejen proto v Římě žádná z celebrit nechce scházet ani letos. Dámy už budou zvolna ladit formu na antukový grandslam v Paříži, před nímž stihnou nanejvýš už jen generálku ve Štrasburku.

Šafářová i Koukalová, obě vážené komentátorky CANAL+ Sport, samy ve Foru Italicu podstoupily řadu bitev. Nyní se chystají podělit se s diváky o haldu jedinečných poznatků a příhod. Rozeberou přednosti i slabiny soupeřek usilujících o vstup do historie.

Všechny potřebné a aktuální informace k vysílání můžete kdykoliv najít na internetové stránce www.canalplussport.cz a na našich sociálních sítích.

Autor: Karel Knap 3. května 2024, 14:00 Tenis