Nezdržovat, neodmlouvat. Co přinesou úpravy pravidel v nadcházející sezoně?
Nový ročník Premier League, nové pořádky na hřišti. Změny pravidel se dotknou jak samotných aktérů zápasů, tak fanoušků na stadionech, ale i u televizních obrazovek. Přečtěte si, co bude v této sezoně jinak.
Před startem ligových soutěží došlo ze strany Rady mezinárodní fotbalové asociace (IFAB) k upřesnění znění několika fotbalových pravidel. Ta automaticky převzala také PGMOL, která v Anglii zastřešuje rozhodčí v profesionálních ligách. Změny se tak dotknou i Premier League, která je výkladní skříní ostrovního fotbalu. Tady jsou nejdůležitější novinky.
Delší nastavený čas
Každý fotbalový nadšenec si jistě vybaví dlouhá nastavení na konci obou poločasů na mistrovství světa minulý rok v Kataru. Šestiminutová porce hracího času navíc ke každému poločasu nebyla výjimkou, spíš naopak. Nový trend tehdy rezonoval mezi hráči, fanoušky i experty.
A na podobné přídavky si budeme muset zvyknout i v Premier League. V minulém ročníku nejlepší ligy světa byl totiž podle společnosti Opta míč ve hře průměrně 54 minut a 46 vteřin. Nejméně za posledních jedenáct sezon. Rozhodčí v anglických profesionálních soutěžích tak teď při rozhodování o nastaveném čase mají důsledněji zohledňovat nejen veškeré zdržování nebo ošetřování hráčů, ale i gólové oslavy.
Představte si, že hráči Crystal Palace v minulé sezoně slavili dosaženou branku v průměru 84,8 vteřiny. V této statistice jsou naprostými přeborníky.
Důkazem nově nastavené laťky jsou i dosud odehrané zápasy ve druhé anglické lize nebo finále FA Community Shield. V prvním kole Championship překročila většina zápasů hranici deseti nastavených minut a v duelu Arsenalu s Manchesterem City o první trofej sezony jich bylo jedenáct.
V pořadu Premier Club se k tématu vyjádřil i bývalý hráč Manchesteru United a hlavní tvář programu Canal+ Sport Karel Poborský. „Na mistrovství světa jsme se všichni divili, ale vlastně nám to nevadilo. Když se bude v zápasech pořád něco dít, tak to bude ku prospěchu věci. Ve finále Community Shieldu mně to přišlo v pohodě,“ řekl Poborský.
S ním by ale určitě nesouhlasil stoper rudých ďáblů Raphael Varane, kterého rozhodnutí PGMOL rozzuřilo. „Jak manažeři, tak i my hráči už několik let zdůrazňujeme, že během sezony hrajeme příliš mnoho zápasů. Je to nebezpečné z hlediska fyzického i mentálního stavu hráčů. Proč naše názory nikoho nezajímají?“ napsal Francouz na Twitteru.
Dlouhou dobu se ve spojitosti s Premier League mluvilo o takzvaném Fergie timu. V něm se tým nadechl k závěrečnému tlaku, ze kterého často vydoloval gól. Branky v závěrečných minutách padaly pravidelně ve všech anglických profesionálních soutěžích. Udržet čisté konto v Premier League bylo těžké, s větší porcí nastavení to bude ještě náročnější.
Zdržování
Běží poslední minuty utkání a gólman vedoucího týmu se chystá na odkop od brány. O tyč si oklepe nejdřív jednu kopačku, potom stejnou péči věnuje té druhé. Třikrát zatleská rukavicemi, rozběhne se a… Stop! Nevyšel mu krok, takže celý proces opakuje znovu. Fanoušci soupeře šílí, ale čas nezadržitelně ubíhá.
Pravda, už v minulé sezoně byli rozhodčí v tomto ohledu přísnější. Emiliano Martínez z Aston Villy nebo evertonská jednička Jordan Pickford, dva největší přeborníci této disciplíny, byli několikrát překvapeni rychlostí, se kterou hlavní arbitr tasil žlutou kartu.
Nově by však měli být muži s píšťalkou ještě důslednější. Nebude totiž záležet na tom, jestli brankář zdržuje v první, nebo v poslední minutě. To samé by se mělo týkat hráčů zahrávajících standardky nebo autová vhazování.
Protesty
Ještě nedávno bylo zvykem, že se po jakémkoliv odpískání seběhlo kolem hlavního rozhodčího klubko hráčů, kteří ho přesvědčovali o své pravdě. Ti největší drzouni protestovali z blízkosti několika centimetrů. Vedení Premier League sice proti tomuto nešvaru už několik let bojuje, teď ale nasadilo ještě těžší kalibr.
Pokud se do diskuse s rozhodčím pustí více než jeden hráč z obou týmů, uvidí každý další protestující fotbalista automaticky žlutou kartu. Přísněji se budou trestat i protesty jednotlivců.
Trenéři v technické zóně
Podobně budou rozhodčí přistupovat i k projevům nespokojenosti ze strany manažerů a zbytku realizačního týmu. Na vlastní kůži se o tom ve finále FA Community Shieldu velmi brzy přesvědčil manažer Arsenalu Mikel Arteta. Španělský stratég se často nechává strhnout k emočním výlevům, takže bude zajímavé sledovat, kolik žlutých karet v sezoně nasbírá.
„Líbilo se mi, že sám Arteta po finále ve Wembley přiznal, že si na to bude muset zvyknout,“ poznamenal v Premier Clubu moderátor a komentátor programu Canal+ Sport Martin Minha. „Myslím, že tohle pravidlo vymysleli právě kvůli němu,“ dodal trefně Poborský.
Od startu sezony by měli sudí bazírovat také na dodržení pravidla, které hovoří o tom, že v technické zóně se má pohybovat pouze jeden člen realizačního týmu. To se dotkne zejména asistenta Newcastlu Jasona Tindalla, který byl v minulém ročníku až neobvykle často viděn po boku manažera Eddieho Howea. Díky tomu se stal hvězdou sociálních sítí, jenže letos se bude muset zřejmě spokojit s místem na lavičce.
Pouštění soubojů na „hraně“
A ještě jeden návrat ke katarskému šampionátu. Na turnaji se do hry vrátila tvrdost a rozhodčí automaticky nepískali každý kontakt v soubojích. I to by se letos do utkání Premier League mělo promítnout. Do soutěže by se tak měl vrátit aspekt, který ji dlouhá léta definoval.
V podobném duchu by se měli sudí rozhodovat v situacích, kdy dojde ke kontaktu posledního bránícího hráče s útočícím soupeřem. Doteď platila jednoduchá rovnice: kontakt = červená karta. Nyní by však rozhodčí měli brát v potaz to, jestli šlo o úmyslné přerušení útoku. Tohle může přinést opravdu velké kontroverze.
Všechny popsané změny by tak měly přispět k ještě větší atraktivitě Premier League, kterou můžete v Česku a na Slovensku sledovat exkluzivně na stanici Canal+ Sport. Začínáme už 11. srpna!