TOP 5 momentů 2. kola Premier League
Manchesteru United se vrátila karma, Brentfordu střelec nechybí a mohutné nákupy Chelsea stále nepřinášejí výsledky.
1. Karma pro Red Devils
Před týdnem jsem mezi top momenty kola zařadil nenařízenou penaltu v závěrečném nastavení zápasu Manchesteru United s Wolves. Tehdy měli Red Devils kliku, když nešikovný zákrok Andrého Onany hlavní rozhodčí ani VAR neposoudili jako penaltový. Hned ve druhém kole se však štěstí proti svěřencům Erika ten Haga obrátilo. Na hřišti Tottenhamu totiž mohli kopat penaltu poté, co Alejandro Garnacho za bezbrankového stavu nastřelil ve vápně ruku svého krajana Cristiana Romera. Ani v této situaci ovšem hlavní arbitr nereagoval. K incidentu se následně vyjádřil i Bruno Fernandes, který pro peprné slovo na adresu rozhodčích nikdy nejde daleko. „Jsem zvědavý, jestli do naší kabiny taky přijde Jon Moss s omluvou,“ narážel kapitán hostů právě na předešlé kolo, kdy se Moss ze sdružení rozhodčích PGMOL po zápase osobně omluvil manažerovi Wolves Garymu O’Neilovi. Přinejmenším z hlediska bodového zisku United však karma zafungovala správně.
2. Za hodně peněz, málo muziky
Chelsea v neděli nečekaně padla s West Hamem 3:1, a optimističtí fanoušci Blues se tak po slibném úvodním kole museli rychle vrátit nohama zpátky na zem. Ještě více než smolná prohra ale příznivce hostů patrně mrzí výkony jejich drahých posil. A nejde přitom jen o debutujícího Moisése Caiceda, jenž za 37 minut na hřišti pokazil hned několik jednoduchých přihrávek a v závěru navíc sám zavinil penaltu. Rekordní posilu Chelsea totiž alespoň omlouvá nedostatečné zápasové vytížení v posledních měsících. To stejné se však nedá říci o Mychajlu Mudrykovi, který do zápasu rovněž naskočil jako náhradník. Výraznou hrozbou pro pravého beka West Hamu Vladimíra Coufala však nebyl. Za zmínku také stojí historicky druhá nejdražší posila Chelsea Enzo Fernández, který v první půli neproměnil důležitý pokutový kop, jenž mohl zvrátit osud utkání na stranu hostů. Podobně smolný moment zažil i Axel Disasi. Ten v 53. minutě odevzdal balon soupeři a následně byl nedůrazný při bránění Michaila Antonia, jenž procedil balon mezi nohama Francouze a vstřelil rozhodující branku na 2:1.
3. No Toney, no problem
Když ještě na konci předešlé sezony přišla zpráva o tom, že Ivan Toney bude kvůli trestu za sázení Brentfordu chybět více než půl roku, mnoho expertů očekávalo výkonnostní propad klubu ze západního Londýna. Přece jen, anglický útočník dal do té doby téměř 40 % ligových gólů svého týmu v sezoně. Jenže Bees znovu ukázaly, jak chytře vedeným klubem jsou, když důležitější roli propůjčili kvalitnímu útočnému duu Yoane Wissa - Bryan Mbeumo. Dvojice rodáků z Francie se zasloužila o to, že Brentford v posledních třech zápasech minulé sezony zvítězil. Wissa si za tuto dobu připsal dvě trefy a jednu asistenci, Mbeumo dokonce tři góly a dvě asistence. Ve stejném stylu začali oba reprezentanti afrických zemí i další ročník Premier League, když vstřelili všech pět dosavadních branek svého mužstva. V malém derby o západní Londýn to znamenalo pro svěřence Thomase Franka pohodlnou výhru 3:0 na hřišti Fulhamu.
4. Mistr na standardky West Hamu bodne
V londýnském derby West Hamu s Chelsea si svůj debut odbyli rovněž noví středopolaři Kladivářů, konkrétně James Ward-Prowse a Edson Álvarez. První zmíněný nastoupil v základní sestavě a hned se představil ve velkém stylu. Už v páté minutě totiž dostal příležitost ukázat, v čem vyniká - zahrávání standardních situací. Rohový kop bývalého kapitána Southamptonu našel hlavu Kurta Zoumy, pohotový Robert Sánchez však ještě dokázal nebezpečí odvrátit. Za pár minut ale už domácí slavili. Ward-Prowse téměř identickým centrem vyzval ke skórování dalšího stopera a hlavička Nayefa Aguerda skončila v síti. Pro West Ham se jedná o skvělý příslib do budoucna, málokterý tým Premier League totiž dokáže využít služby mistra na standardky tak jako klub z východního Londýna.
5. Brighton nezpomaluje
Seagulls se vyhoupli do čela tabulky, když ve druhém kola opět deklasovali svého soupeře identickým výsledkem 4:1. Obětí se tentokrát stali Wolves, kteří sice znovu předvedli sympatický výkon, nezvládli však úvod druhé půle. Brighton po změně stran nastřílel v rozmezí deseti minut hned tři branky. Ta nejhezčí přišla ještě v prvním poločase a zasloužil se o ní pouze jeden hráč - Kaoru Mitoma. Japonský expert na driblink si převzal balon na polovině hřiště a následně bleskovým sólem unikl hned čtyřem domácím hráčům. Přesné zakončení pak bylo jen třešničkou na dortu celé akce. Je až k nevíře, jak stabilní výkonnost si Brighton udržuje. A to zvláště, když si člověk uvědomí, kolik svých opor klub z jižní Anglie v posledních měsících pustil: Moisése Caiceda, Alexise Mac Allistera nebo třeba i Leandra Trossarda. Přesto Racci dominují a nezdá se, že by měli ve svém rozletu zpomalit..