Názory

Standardky Arsenalu aneb Ďábel tkví v detailu

V nové rubrice "Taktická taktovka" bude analytik CANAL+ Sport Viktor Freisinger rozebírat konkrétní herní situace. Dnes si vzal pod drobnohled standardní situace Arsenalu.

Standardky Arsenalu aneb Ďábel tkví v detailu
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 15. února 2024, 14:00 Fotbal

Arsenal je v letošní sezoně Premier League nejúspěšnějším týmem v zahrávání standardních situací. Svěřenci Mikela Artety se po standardce trefili už šestnáckrát. Sám Mikel Arteta přiznal, že jsou pro jeho tým letos naprosto zásadní. I proto jsem si pomocí našeho systému Piero detailně posvítil právě na tenhle aspekt hry Gunners, který ukázkově předvedli v utkání proti Crystal Palace.

Arsenal zahrává rohový kop

Hráči Arsenalu si před zahráváním rohového kopu schválně nechali volný prostor na přední tyči. Hned tři Kanonýři se postavili za sebe okolo penaltového puntíku a Kai Havertz měl za úkol nabíhat ze vzdálené strany pokutového území. Důležitou roli sehrál i Ben White, který svým postavením bránil v pohybu brankáři Hendersonovi.

William Saliba se uvolňuje

První, kdo se z hráčů Arsenalu rozeběhl ještě předtím, než se rozehrávající Declan Rice vůbec připravil k exekuci rohového kopu, byl francouzský stoper William Saliba.

William Saliba náběh na přední tyč

Třiadvacetiletý obránce si cíleně naběhl na přední tyč. Zároveň svým pohybem strhl stopera Palace Marca Guéhiho, který opustil nebezpečný prostor před malým vápnem. Jeden jediný pohyb měl víc pozitivních důsledků. Nejenže Saliba na sebe navázal soupeře, ale také vytvořil spoluhráčům volný prostor na zadní tyči.

Magalhaes a Havertz náběh do volného prostoru

Jak Gabriel Magalhaes tak Kai Havertz okamžitě reagovali na Francouzův pohyb. Oba si ve správný čas naběhli do volného prostoru, kam se dostali díky dobrému předskočení svých strážců.

Centr do vápna

Načasování náběhu zvládlo duo Magalhaes - Havertz znamenitě. Každý hráč Arsenalu splnil svou úlohu na jedničku. Bez přesného míče do vápna by ale snaha všech přišla vniveč. Proto si velkou pochvalu zaslouží Declan Rice, který poslal do pokutového území excelentní míč.

Leandro Trossard

Zásadní roli při první vstřelené brance Gunners sehrál belgický záložník Leandro Trossard.

Trossard náběh

Devětadvacetiletý univerzál z hranice malého vápna naběhl přímo k Joachimu Andersenovi, ke kterému navíc strhl dalšího bránícího hráče. Na zadní tyči se pak uvolnilo místo pro nabíhajícího Gabriela Magalhaese.

Trossard blok

Nevysoký Belgičan tak předvedl, jak má vypadat blok soupeře při standardních situacích. Trossard i při svých 172 centimetrech zabránil oběma daleko vyšším soupeřům v odhlavičkovaní centrovaného míče.

Gabriel uvolnění

Z excelentní práce Trossarda těžil Gabriel Magalhaes, kterému se díky bloku otevřel dostatek volného prostoru.

Magalhaes náběh

Díky precizně načasovanému výskoku a kvalitní hlavičkovací technice dotáhl Gabriel Magalhaes akci, kterou dobře začal Leandro Trossard.

Gabriel Magalhaes skóruje hlavou

Arsenal ukázal, že na tak vysoké úrovni, jaká je v nejvyšší anglické soutěži, rozhodují o úspěchu a neúspěchu při standardních situacích i ty nejmenší detaily. A právě ty mohou pomoct v boji o titul, na který Gunners čekají už dlouhých 20 let.

Autor: Viktor Freisinger 15. února 2024, 14:00 Fotbal