Názory

Chci další úspěch v Evropě a střílet góly, říká Tomáš Souček

West Ham vstoupil do sezony ve velkém stylu, a jedním ze strůjců úspěšného startu byl i záložník Tomáš Souček. Český reprezentant se v exkluzivním rozhovoru pro CANAL+ Sport rozpovídal o nových spoluhráčích ve středu zálohy, gólových ambicích i o působení v evropských soutěžích.

Rozhovor s Tomášem Součkem
Zdroj: ČTK
Jan Podmol Jan Podmol 1. listopadu 2023, 12:00 Fotbal

Tomáši, zdravím vás z Prahy. Ještě než se dostaneme k fotbalu, tak mě zajímá jedna věc. Pomalu ale jistě se blíží Vánoce, tak se musím zeptat. Umí už kuchaři v tréninkovém centru West Hamu typický český bramborový salát, nebo si na něm ani letos nepochutnáte?

Musím říct, že od toho rozhovoru uběhly tři roky a každé Vánoce zatím bramborový salát byl. Takže si myslím, že se budou kuchaři připravovat i na ty letošní. Ta tradice se tady pořád drží a je to vždycky příjemné.

Tak to rád slyším, ale pojďme k fotbalu. Do sezony jste vstoupili skvěle. V lize jste sedmí a prohráli jste jenom s Liverpoolem a Manchesterem City. Po dvou zápasech jste stoprocentní i v Evropské lize, takže naprostý opak v porovnáním se vstupem do uplynulého ročníku. Co to pro tým znamená, a jak to může ovlivnit vývoj sezony?

Jsme rádi, že jsme do ni skočili dobře. V minulém ročníku jsme nechytli start Premier League, kde jsme bojovali o záchranu až do posledních kol. Ale v předchozích sezonách, kdy jsme skončili sedmí a šestí, jsme začali podobně jako teď a pokračovali jsme v tom až do konce. Takže věřím, že když jsme začali v lize i v Evropě takhle dobře znova, tak to chytneme a budeme bojovat o horní příčky.

Všichni jsme si zamilovali loňský úspěch v Konferenční lize, takže máme v Evropské lize ty nejvyšší cíle a chceme v ní dojít co nejdál. A to samé v Premier League, kde budeme chtít znovu bojovat o Evropu. V té hrajeme už třetí sezonu v řadě, což je podle mě rekord West Hamu. Takže proč to nezkusit i další rok? Dáme do toho všechno.

Nově nastupujete v záložní trojce po boku Edsona Álvareze a Jamese Warda-Prowese. Z prvních zápasů to vypadá, že jste si na sebe rychle zvykli. Jak se vám s nimi hraje?

Je to jiné, protože od úplného začátku ve West Hamu jsem hrál s Declanem Ricem. Zažili jsme toho společně opravdu hodně. Ale změny k fotbalu patří, a po jeho odchodu do Arsenalu přišla nová konkurence a zároveň noví spoluhráči s velkou kvalitou. Teď jsme s Edsonem a Jamesem ve třech ve středu a jsem rád, že nám to zatím klape. Doufám, že to bude časem ještě lepší. Pořád si na sebe totiž zvykáme, ale myslím si, že už o sobě víme hodně, a to se projevuje i na hřišti.

A rozumíte si i mimo ně? Už vás James zlanařil na golf?

O golfu jsme se bavili, ale není to úplně můj šálek kávy. Ale ano, i mimo hřiště jsme spolu hodně v pohodě. Bavíme se o fotbale, ale i o rodinách. Klape nám to na hřišti i mimo ně, a to je základ, na kterém chceme stavět.

S jejich příchody se změnila i vaše pozice na hřišti. Pohybujete se mnohem výš a máte ofenzivnější úkoly. Jak vám tato role svědčí?

Je to i díky tomu, že jsme všichni tři dost podobní. Každý z nás může hrát jak na pozici desítky, tak na pozici šestky nebo osmičky. Proto hodně rotujeme, a já vím, že když půjdu do vápna, tak mě kluci zajistí. Stejně tak jindy můžu zůstat vzadu já, a kluci mají volnost. Myslím si, že tohle je naše největší výhoda. A to je změna oproti uplynulým sezonám po boku Declana.

Musel jste se kvůli této změně něco nového naučit? Nebo už je to intuitivní a na hřišti se rozmýšlíte podle aktuální situace?

Je to hodně o intuici. Záleží na tom, v jaké části hřiště dostanu míč, v jaké jsme zrovna pozici. Ale stejně tak je důležité, abychom se sehráli s klukama. Je důležité vědět, kdy si mám seskočit pro balon, a kam si spoluhráč v nejrůznějších situacích nabíhá. A to stejné naopak. Snažíme se společně sehrát a trénujeme to na skoro každém tréninku.

A změna přináší ovoce. V lize jste dal 2 góly, jeden v Ligovém poháru, 1 v EL a trefil jste se i v reprezentaci. Čím to je, že jste při takové gólové chuti?

Jsem za to rád a vždycky musím zaklepat (klepe na zuby). První gól jsem dal v Evropě a za ten měsíc mi padlo snad pět gólů včetně nároďáku. Mám z toho radost a doufám, že budu v tomhle tempu pokračovat. Ale není to jen o gólech. V nároďáku i ve West Hamu jsem nadšený z výhry, dobře odbráněné situace, vyhraného souboje i hezké přihrávky. Ale samozřejmě jsem rád i za góly, ještě když pomůžou k vítězství. Cítím se uvolněně a v této sezoně taky dost namotivovaně. Hrajeme o hodně, v týmu došlo k několika změnám. Jak k hráčským, tak k trenérským, takže ten impuls je opravdu dobrý. Doufám, že to ukážeme i na hřišti.

Naznačil jste trenérské změny. V rozhovoru pro CANAL+ Sport o nich mluvil i váš kolega Vladimír Coufal, který si pochvaloval především spolupráci s Johnnym Heitingou. Dotklo se to nějak i vás? Bavíte se s někým novým o své pozici?

Je to tak. Konkrétně Johnny Heitinga mi taky dává plno rad, protože má mnoho zkušeností jako hráč, ale i jako trenér. Během tréninků má velké slovo, rozhoduje i o našem stylu hry, a s trenérem Moyesem spolupracují velmi dobře. Je to ten nový impuls, o kterém jsem mluvil. Všichni v týmu máme znovu velkou chuť něco dokázat, což chceme ukázat na hřišti.

V sezoně 2020/21 jste vstřelil deset ligových gólů. Myslíte si, že to můžete letos překonat? Myslím, že máte parádně našlápnuto.

Deset ligových gólů je velké číslo, ale vždycky se to dá překonat. Teoreticky se to dá stihnout i za pár zápasů. Ve všech soutěžích jsem dal za West Ham čtyři branky, tak doufám, že to poroste. Jsme teprve v listopadu, tak snad tady i v reprezentaci ještě nějaký gól dám. Doufám, že svůj osobní rekord dokážu vyrovnat, nebo i překonat. Ale vždycky je nejdůležitější soustředit se na další krok. Takže teď jdu po pátém gólu, pak po šestém. Na konci sezony se pak uvidí, kde se to číslo zastaví.

Diváky CANAL+ Sport zaujala hlavně vaše oslava trefy proti Newcastlu. V minulosti to byla vždycky nějaká pěstička do vzduchu, pumpička nebo plácání se spoluhráči. Teď jste ale předvedl vrtulník, tak co vás k tomu inspirovalo.

Už dlouho předtím jsem se rozmýšlel, jak bych měl slavit góly. Spojil jsem to s tím, co jsem prožíval. Je v tom symbol, který úplně nechci zmiňovat. Jednou ho možná prozradím, ale je to symbol toho, jak jsem teď namotivovaný a jak si chci užívat fotbal. Stejnou oslavu jsem udělal i za národní tým po gólu prosti Faerským ostrovům. Fotbal si užívám co to jde, jak zápasy, tak tréninky, a pořád si žiju svůj sen. A to je i v té oslavě.

Prozradíte nám, co chystáte při dalším gólu, nebo zůstanete u vrtulníku?

Jestli dám v blízké době nějaký další gól, tak se budu držet tady toho. Líbí se mi, mám v ní tu symboliku, a budu se toho držet.

Ještě k Vláďovi Coufalovi. Na svém kontě má 97 zápasů v Premier League, takže se blíží ke stovce. Jak vnímáte jeho roli a to, že se mu stejně jako celému týmu daří? Přece jenom, když jste do West Hamu oba přicházeli, tak vám moc lidí nevěřilo.

Jsem za něj rád a je skvělé, že za chvíli dosáhne na stovku. Je to velké číslo, od Premier League dostane upomínkovou medaili, takže je to velká čest. Dokáže něco, po čem všichni touží a může být vzorem pro mnoho mladých hráčů. Jsem rád za to, jak do toho vstoupil od začátku, a že mi pomohl v tom, co jsem tady před jeho příchodem začal. Jsme si hodně blízcí a jsem rád za to, jak si vede. Doufám, že v tom bude pokračovat.

V jednom z našich předchozích rozhovorů jste se přiznal, že Fantasy Premier League nehrajete, ale teď jste se rozstřílel a body přidává i Vláďa, tak pořád vás to nepřesvědčilo?

Fantasy jsem hrával, ale pak jsem se bál, že by to mohl být problém, tak jsem raději přestal. Teď jsou všude nějaké sázkařské aféry, tak jsem se toho raději vzdal (směje se). Ale Fantasy se mi líbí! Má to náboj mezi lidma, kteří to hrajou, a každý víkend se o tom můžou bavit. Asi by nebylo ideální teď začínat, protože bych ztrácel hodně bodů. Pár lidí mi říká, že mě mají ve svém týmu, tak jim odpovídám, že si toho vážím a udělám pro ně maximum, abych nějaké body přidal. Když mi to někdo řekne, tak jsem vždycky rád. Fantasy se mi jako hra líbí.

Tak držím palce, ať je těch bodů ve Fantasy i v reálu co nejvíc. Ať se vám daří a děkuju za rozhovor.

Autor: Jan Podmol 1. listopadu 2023, 12:00 Fotbal