Názory

Manažer Eddie Howe: Mým snem je s Newcastlem vyhrát trofej

Newcastle předvádí i tuto sezonu skvělé výkony a opět bojuje o pohárové příčky. Jeho příznivci si však na raketový vzestup svého týmu rychle zvykli a čekají od něj ještě víc. „Úspěch přináší různé výzvy a my se musíme s rostoucími nároky fanoušků vypořádat,” říká manažer „Magpies” Eddie Howe v exkluzivním rozhovoru pro CANAL+ Sport.

Rozhovor s manažerem Newcastlu Eddiem Howem
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 2. prosince 2023, 08:30 Fotbal

Vstupujete do svého třetího roku jako manažer Newcastlu. Jaký je to pocit? Měl jste vůbec čas se nad tím zamyslet?

Moc času jsem neměl. Když to ale podáte takhle, je to určitě příjemný pocit. Rozhodně jsem se nedíval tak daleko do budoucnosti, když jsem do klubu přišel. Takže to, že tu stále jsem a svou roli manažera Newcastlu si užívám je skvělá věc.

Klub se ve velmi krátké době neuvěřitelně transformoval, a to v dobrém. Poznali jste, jak chutná Liga mistrů, a dokonce jste porazili Paris St. Germain poměrem 4:1. Laťka je nasazená opravdu vysoko, přesto se zdá, že fanoušci chtějí ještě víc. Je pro vás stále těžší vypořádávat se s jejich očekáváními?

Myslím si, že je to přirozené. Úspěch přináší různé výzvy a my se musíme s rostoucími nároky fanoušků vypořádat. To platí i pro příštích pár týdnů, kdy nás čeká opravdu náročná série zápasů. Nicméně těšíme se na to a doufám, že budeme pokračovat v dobrých výsledcích.

Chci se zeptat na nedávnou hádku Kierana Trippiera s jedním z fanoušků Newcastlu po prohře v Bournemouth. Chtěl byste vašim příznivcům v tomto ohledu něco důležitého vzkázat?

Nemyslím si, že šlo vyloženě o špatnou situaci. Byla to zkrátka výměna názorů dvou lidí, kterým velmi záleží na tomto klubu. Kieran je vášnivý hráč, po zápase byl plný emocí stejně jako zbytek týmu, včetně mě. Hluboce nám záleží na tom, co děláme a danému fanouškovi jistě hluboce záleží na našem klubu. Myslím si, že mezi námi a příznivci Newcastlu panuje vzájemný respekt. Byl to náročný den, ale podobné okamžiky nás snad jenom posílí.

Vy jste Kierana Trippiera během své trenérské kariéry podepsal už dvakrát. Přesto, nepřekonal v Newcastlu vaše očekávání?

On má očekávání překonal v obou případech. Když k nám ještě jako mladík přišel do Burnley, nevěděli jsme pořádně co od něj čekat a jak dobrý může být. Byl ale naprosto fantastický. Do Newcastlu jsme ho pak přivedli v době, kdy jsme bojovali o udržení. Na začátku ho trápilo zranění, ale od okamžiku, kdy se uzdravil, byly jeho výkony znamenité. Je pro nás velmi důležitým hráčem, opravdový katalyzátor našeho úspěchu.

Velmi důležitým hráčem je i pro mě, protože ho mám ve svém týmu Fantasy Premier League (FPL) . Mimochodem, víte o tom, že on sám FPL hraje? Na sociálních sítích se o tom hodně mluví.

Ne, to jsem vůbec netušil. Já se od světa Fantasy Premier League držím trochu dál. Je to pro mě asi dobré, alespoň to pak neovlivňuje má rozhodnutí.

Je to pro vás rozhodně dobré, FPL totiž přináší každý týden nová zklamání. Koho byste mi ale z vašeho týmu kromě Kierana Trippiera doporučil? Říkal jsem si, že bych dal šanci Antonymu Gordonovi.

Od volby Antonyho vás rozhodně odrazovat nebudu. Myslím si, že má za sebou zatím vynikající část sezony. Je to nesmírně talentovaný hráč, který je na tom velmi dobře fyzicky a začal dávat góly, což prospívá jemu i nám.

Jak důležitá pro vás byla reprezentační pauza? Musel jste k ní přistoupit o dost jinak, než je normálně zvykem? Přece jen, moc hráčů prvního týmu jste především vinou zranění k dispozici neměl.

Ano, pracovali jsme s opravdu malou skupinkou hráčů. Myslím, že jich bylo kolem osmi, možná devíti. Nicméně jsme spokojeni s prací, kterou jsme odvedli.

Slyšel jsem, že jste s kolegy vtipkoval o tom, kdo by mohl na hřišti zaskočit v případě, že by se zdravotní situace v kádru ještě zhoršila. Zapojil jste se i vy na tréninku více do hry?

Já bych ve svém aktuálním fyzickém stavu rozhodně nebyl ten první, kdo by byl povolán (směje se). Ale ne, naštěstí ta situace zatím není tak špatná.

Jak už jste zmínil, následující období bude pro Newcastle velmi náročné. Před začátkem zimního přestupového okna odehrajete ještě 11 zápasů (rozhovor proběhl minulou středu, pozn. red.). Jak momentální nedostatek zdravých hráčů v kádru ovlivní vaši přestupovou aktivitu?

Je nejspíš příliš brzy na to cokoliv říct. Máme stále listopad, zbývá nám ještě hodně zápasů a čekáme na spoustu hráčů, až se zotaví. Většina z nich by se měla vrátit právě v lednu, takže rozhodnutí o přestupech budeme dělat asi až koncem prosince, kdy zformulujeme naše plány a zvážíme možnosti.

Obdrželi jsme od našich diváků hodně dotazů na vašeho asistenta Jasona Tindalla. Můžete blíže popsat, jak důležitý pro vás je a jaký máte mezi sebou vztah?

Mad Dog (přezdívka Tindalla)...je prostě svůj. Předně je to skvělý člověk, velmi podmanivý. Osobnostně se nacházíme na opačných pólech, dost se lišíme. Myslím si ale, že právě proto to mezi námi tak dobře funguje. Je to pohodář, umí být velmi klidný a zároveň dokáže tým i skvěle nabudit. Svou povahou přitahuje pozitivní věci. Hlavně je to samozřejmě výborný trenér. Myslím si, že ze sebe navzájem dostáváme to nejlepší. Prožili jsme spolu nespočet nezapomenutelných chvil a jsem mu moc vděčný za veškerou práci, kterou pro nás dělá.

Otázka na závěr: jaký je váš sen s Newcastlem?

Mým snem je vyhrát s Newcastlem trofej. Je to něco, na co klub dlouhou dobu čeká a byl to můj sen v podstatě od prvního dne, co jsem tady. Budeme i nadále pokračovat v práci, abychom toho docílili.

Autor: Karel Tvaroh 2. prosince 2023, 08:30 Fotbal