Názory

Kdo bude chytat se někdy dozvíme den před zápasem, říkají brankáři Brightonu

Fotbalový Brighton dnes patří v mnoha ohledech mezi světovou špičku. Kromě atraktivního herního stylu se italský manažer Roberto De Zerbi rozhodl pro nečekaný tah, když oznámil, že bude mít dvě brankářské jedničky. Oba gólmany Jasona Steela a Bart Verbruggena exkluzivně pro CANAL+ Sport vyzpovídal Karel Tvaroh.

Rozhovor s brankáři Brightonu
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 7. prosince 2023, 12:00 Fotbal

Na nás zahraniční reportéry Brighton působí jako kouzelné místo, kde je všechno možné. Vy dva jste toho v určitém ohledu taky dobrým příkladem. Barte, přišel jsi do Brightonu teď v létě, co tě v klubu nejvíce překvapilo?

Bart Verbruggen: Neřekl bych, že jsem byl překvapený, ale jsem opravdu opravdu šťastný, že jsem přišel do týmu, který má tak velkou kvalitu. Všichni jsou tu moc příjemní a hodní. To, že tady můžu být, vnímám jako privilegium.

Jasone, tvoje kariéra je naprosto neuvěřitelná. Proč si myslíš, že se ti nakonec podařilo prorazit v Premier League? A proč se to stalo zrovna v Brightonu?

Jason Steele: Myslím, že jsem v to nikdy nepřestal věřit. Ať už jsem byl nahoře nebo dole, vždycky jsem zůstal věrný své vlastní cestě. Nikdy jsem nepřestal věřit, že na to mám, a to se vyplatilo.

Využíváte služby mentálního kouče? Máte třeba někoho takového přímo v Brightonu?

Bart Verbruggen: Já ano, ale ne v Brightonu. Mám svého vlastního mentálního kouče v Nizozemsku, se kterým pracuju už šest let, takže od svých patnácti. Hodně mi to v minulosti pomohlo a stále pomáhá. Díky němu jsem se toho spoustu naučil. Zároveň se mám pořád co učit, takže jsem rád, že s ním můžu spolupracovat.

Jason Steele: Máme skvělé lidi i tady v klubu, se kterými míváme pravidelná sezení a bavíme se o podobných věcech.

Barte, když jsi přestupoval do Brightonu, bylo pro tebe důležité i to, že tu bude Jason? Někdo, od koho se můžeš každý den učit?

Bart Verbruggen: Samozřejmě je fajn mít v týmu tak zkušené hráče, od kterých se můžu učit. Patří mezi ně Jason, ale i ostatní zkušení hráči, které v klubu máme. Každý den se díky tomu rozvíjím. Moc si to užívám a těším se na to, co přinese budoucnost...

Vy dva jste asi nejznámějším příkladem střídajících se brankářů. Oba dva jste v podstatě jedničkou. Není to úplně obvyklé, jak se s tím vypořádáváte?

Jason Steele: Myslím, že dobře. Nejdůležitější byla upřímnost ze strany manažera na začátku sezony. Ten nám řekl, že chytat budeme oba. Když je vám tohle jasné, tak není co řešit. Soustředíte se jen na to, abyste ze sebe každý den vydávali to nejlepší a hráli pro tým.

Nicméně jak jste na to v ten konkrétní moment reagovali? Bylo to něco, co jste očekávali, nebo vás to překvapilo?

Bart Verbruggen: Když jsem přišel, byl jsem si vědom toho, jak dobře Jason chytal předešlou sezonu, jak dobrý gólman to je. Připojil jsem se k týmu, který předváděl skvělé výkony na nejvyšší světové úrovní, takže jsem neočekával, že nebudu mít žádnou konkurenci. Zkrátka jsem věděl, do čeho jdu.

Mohli byste nám ještě objasnit vaši komunikaci s manažerem. Jak dopředu víte, kdo bude chytat příští zápas?

Bart Verbruggen: To se liší. Záleží…

Jason Steele: Ano, je to různé. Někdy to víme třeba týden dopředu a jindy se to dozvíme den před zápasem. Jak jsem říkal, všechno se nakonec odvíjí od toho, co nám bylo sděleno před sezónou. Bez ohledu na to, kdo nakonec bude chytat, se oba dva připravujeme hrát. Funguje to mezi náma jako u hráčů v poli, každý se připravuje na to, že bude hrát. Zároveň kdokoliv chytá má maximální podporu toho druhého. Prioritou je, aby se nám dařilo jako týmu.

Mnoho lidí obdivuje váš odvážný styl hry. Je jasné, že to vychází z vás, jak vás v tom ale podporuje manažer, abyste neměli strach, že uděláte nějakou zásadní chybu?

Bart Verbruggen: Dává nám důvěru, chce abychom tak hráli, protože to je to důležité pro herní styl celého týmu. Pokud se někdo dopustí chyby, vždycky nás on i celý tým podpoří. Myslím, že právě to nás naplňuje sebedůvěrou, abychom se snažili co nejlépe rozehrávat odzadu.

A co samotný tlak? Máte pocit, že s tím, jak se zvyšují nároky na brankáře, je to pro vás těžší, nebo vám to tolik nevadí?

Jason Steele: Nemyslím si, že bychom si z toho dělali zbytečně hlavu. Jsme profesionálové, kteří chodí na hřiště s čistou hlavou. Dáváme maximum vlastní přípravě, kterou máme poměrně striktně rozfázovanou. Uvědomujeme si svou roli a její odpovědnost, to je pravda, ale rozhodně zbytečně nepodléháme tlaku a ani si ho nepřipouštíme. Možná i proto, že máme zdravý tým a důvěru jeden v druhého.

A jak tedy přesně trénujete? Kolik času trávíte se spoluhráči a kolik individuálně? Dá se to vůbec zobecnit?

Jason Steele: Troufnu si říct, že to bude podobné jako v dalších klubech Premier League. Trávíme pochopitelně hodně času s brankářskými trenéry. S nimi také probíráme v rámci videoanalýzy další aspekty hry. Ale pravdou je, že s týmem jsme na hřišti poměrně dost. Manažer je hodně pečlivý, co se týká výstavby od brány, různých herních nácvyků, nikdy nesmíme chybět na hřišti. Jedině tak můžeme být v souladu s týmem a chápat, co se bude dít a proč.

Jak se vlastně připravujete na jednotlivé soupeře? Je to velmi odlišné zápas od zápasu?

Jason Steele: Může to být opravdu velký rozdíl týden co týden. Je potřeba, aby to bylo pokud možno efektivní. Přece jen díky pohárům hrajeme často dva zápasy v týdnu. Když nastupuju do branky, můj cíl je, abych věděl přesně, co mám v jaké situaci udělat. A o tom jsou naše přípravy.

Nyní bych se vás rád zeptal, kdo je podle vás momentálně nejlepším brankářem v Premier League?

Jason Steele: Myslím, že to musí být jeden z Brazilců.

Bart Verbruggen: Ederson nebo Alisson.Oba jsou fantastičtí. Souhlasím s tebou.

Kdybyste měli vypíchnout jednu dovednost, kterou na svém parťákovi obdivujete, která by to byla?

Bart Verbruggen: “Na Jasonovi nejvíc obdivuju, že dokáže zachovat klid za jakékoliv situace. Ať už s míčem v rozehrávce, nebo po inkasovaném gólu. To je jedna z tvých největších předností. Nic tě jen tak nerozhodí…”

Jason Steele: “Chtěl se o tobě říct to samé.”

Bart Verbruggen: “Možná proto chytáme ve stejném týmu.”

Jason Steele: “Tak to jsi trefil!”

Autor: Karel Tvaroh 7. prosince 2023, 12:00 Fotbal