Názory

Howe: Dúbravka je skvělý chlap a dodává nám potřebný klid

Eddie Howe měl v posledních týdnech plnou hlavu starostí. Zčásti mu je vyřešil konec přestupního období, herně to ale z pohledu „Magpies“ stále není ono. Po zlepšení mizerné venkovní bilance přišly překvapivé ztráty doma. A právě před remízovým zápasem s Bournemouthem si s manažerem Newcastlu povídal komentátor CANAL+ Sport Štěpán Hájek.

Howe: Dúbravka je skvělý chlap a dodává nám potřebný klid
Zdroj: Manažer Newcastlu United Eddie Howe.
Štěpán Hájek Štěpán Hájek 23. února 2024, 12:30 Fotbal

Pěkný den z Prahy, Eddie. Jak se cítíte před posledními třemi měsíci sezony? Váš tým získal sedm bodů z posledních třech zápasů, znamená to, že jste zápas od zápasu sebevědomější?

Jednoznačně v to věřím. Měli jsme několik dobrých výsledků, což je pro nás moc důležité. Kluci se cítí sebevědoměji a chtějí se co nejrychleji vrátit na vítěznou vlnu. Několik hráčů by se nám navíc mělo vrátit z marodky, takže náš kádr vypadá v tuto chvíli mnohem silněji.

Řekl byste, že výhra v derby se Sunderlandem v FA Cupu pro vás znamenalo velkou psychologickou vzpruhu?

Ano, myslím, že to pro nás byl velmi důležitý zápas. Uvědomovali jsme si nejen důležitost samotné soutěže, ale i případného postupu přes našeho rivala. Chtěli jsme, aby na nás mohli být fanoušci hrdí. Přece jen je i pro ně Sunderland vždy speciálním soupeřem. My jsme to zvládli, a i díky tomu se nám podařilo výsledkově zvednout.

Čekají vás náročné zápasy proti Bournemouthu a Arsenalu. Jaké faktory rozhodnou o případném úspěchu vašeho týmu?

Budou to naprosto odlišné zápasy. Proti Bournemouthu to bude velmi obtížné, mají kvalitní tým a v sezoně si vedou dobře. Naše domácí forma teď není úplně skvělá a musíme se soustředit na to, abychom před našimi fanoušky předváděli odpovídající výkony a ukázali určitou konzistentnost. A Arsenal? To bude skvělý zápas a velká výzva, na kterou se moc těšíme.

„Gunners“ v posledních zápasech skvěle rozehrávají standardní situace, budete se na ně nějak speciálně připravovat

Víme, že se jim v tomto ohledu dařilo nejen letos, ale i loni. Naše statistiky obranných i útočných standardek jsou však také velmi slušné. Stejně jako vždy se na soupeře maximálně připravíme a pevně věřím, že to bude v zápase vidět.

Ještě se zastavím u Bournemouthu. Budou pro vás vzhledem k vaší minulosti zápasy proti Cherries vždy speciální, možná i dokonce srdeční záležitostí?

Vždycky. Nejen pro mě, jako kluka, který prošel tamější mládežnickou akademií, ale i pro celý realizační tým, který byl s klubem spojený opravdu dlouhou dobu. Bournemouth je v mém životě mimořádně důležitým klubem. Teď ale budeme dělat vše pro to, abychom ho porazili, protože jde o důležité utkání. Jakkoli si Bournemouthu vážím a respektuji ho, doufám, že se nám podaří předvést co možná nejlepší výkon a zvítězíme.

Přesuňme se k otázce, která bude česko-slovenské fanoušky určitě zajímat. Jak jste spokojen s výkony Martina Dúbravky? Má podle vás díky svým bohatým zkušenostem vliv i na mladší hráče v kabině?

Jasně, Martin je skvělý chlap. Je velmi zkušený a má skvělý charakter. Od té doby, co do Newcastlu přišel, odvádí vynikající práci. Byl jsem s ním vždy velmi spokojený a teď, když se dostal do branky, tak nám dodává potřebný klid. Skvěle rozehrává a pomáhá nám klíčovými zákroky. V období, kdy jsme se trápili, nám v těžkých zápasech zachránil několik bodů. Takže je to velmi cenný člen našeho týmu. A ano, s ostatními spoluhráči má perfektní vztahy. Zažil toho ve fotbale už hodně a tím pádem pomáhá mladším spoluhráčům na jejich fotbalové cestě.

Měli jsme možnost mluvit právě s Martinem Dúbravkou a Kieranem Trippierem a oba se shodli, že po náročném období s množstvím zápasů týmu moc pomohl návrat to klasického tréninkového režimu. Souhlasíte?

Rád hráče trénuji, takže být častěji na trávníku v rámci tréninkového procesu mi rozhodně chybělo. Ve vámi zmiňovaném náročném období jsme měli hodně zápasové přípravy, což je pro mě jako manažera také zajímavé. Nicméně vymýšlení tréninkových cvičení, plánování cyklu a samotný pobyt v našem tréninkovém centru mám moc rád. Je tedy skvělé najít v poslední době tolik potřebnou rutinu a věřím, že z toho můžeme těžit.

Může návrat k této rutině, třeba společně s angažováním nového hlavního fyzioterapeuta Jonnyho Kinga, znamenat snížení počtu hráčů na marodce?

Ano, určitě. Popravdě si myslím, že nás v tomto ohledu dostihl náročný prosincový program. Hráči byli podle mého opravdu vyždímaní. K tomu jsme navíc měli během zápasů příliš málo manévrovacího prostoru při střídání a nedostatek možných variant do ofenzivy. Připočítejte k tomu ještě několik nezvyklých zranění, kdy hned tři hráči byli mimo se zraněním ruky, což považuji ve fotbale za neobvyklé. Měli jsme trochu smůly, ale věřím, že už máme to nejhorší za sebou a ve zbytku sezony budeme jen silnější.

Jedním z hráčů, který se v poslední době dal zdravotně do kupy je Sven Botman. Může být jeho souhra s Fabinaem Schärem něčím, na co ve zbytku sezony budete směrem dozadu spoléhat?

Díky množství odehraných zápasů bok po boku si vybudovali opravdu dobrý vztah. Jako stoperská dvojice se skvěle doplňují, jeden je levák, druhý pravák a oba jsou na tom excelentně po technické stránce. Je skvělé vidět je zase pohromadě na hřišti. Musím současně vyzdvihnout i výkony Jamaala Lascellese při Svenově absenci. Na pozici stopera máme z čeho vybírat.

Pojďme se pobavit o hráči, který překvapuje svými výkony asi všechny. Lewis Miley nedávno podepsal nový kontrakt a vypracoval se do základní sestavy. Jak důležitý pro vás momentálně je?

Velmi důležitý. Nejen vzhledem k tomu, že jsme limitováni počtem zraněných hráčů ze středu pole, ale především proto, že dokáže hrát skvěle na různých pozicích. Ať už nalevo, napravo, jako ofenzivní nebo defenzivní záložník. Na to, že je mu pouhých 17 let působí opravdu vyspěle a dokáže se až neskutečně rychle přizpůsobit. K jeho fotbalovým schopnostem je navíc nutné zmínit i vynikající charakterové vlastnosti. Je vyrovnaný a bez odmlouvání vždy odvede na vysoké úrovni to, co po něm chceme. Jsem z něj nadšený.

Je až neuvěřitelné, jak rychle si zvyknul na zápasové tempo v mužské kategorii. Pracovali jste s ním indivduálně v tréninku? A pokud ano, na jakých konkrétních herních dovednostech?

Se všemi hráči se snažíme pracovat individuálně a Lewis není výjimkou. Neustále se snažíme v jeho hře identifikovat stránky, které je možné zlepšit. Je výjimečný a my jsme tu od toho, abychom povýšili jeho hru na vyšší úroveň nalezením drobných detailů, které mohou rozhodovat zápasy.

Teď mi dovolte jednu trochu osobnější otázku – už jsme slyšeli mnoho odpovědí od hráčů na to, jak se vyrovnávají s tlakem, ale jak to mají manažeři? Šéfové laviček v Premier League, nehledě na jejich výsledky, jsou téměř vždy předmětem spekulací médií a expertů. Vnímáte ten tlak nějak?

Jen, když mi o tom řeknete (smích). Každý má na fotbal svůj názor, a právě to ho podle mě dělá tak výjimečným. Klíčové na mé práci je tyhle názory nevnímat a naslouchat jen těm nejbližším spolupracovníkům a lidem, kterých si opravdu vážím. Po vyslechnutí jejich názoru si dám věci do souvislostí a zjistím, jestli jsem na správné cestě nebo je potřeba něco změnit. Jiný způsob vypořádání se s tlakem či názory jiných lidí nemám.

Jste rád, že už je poněkud turbulentní přestupní období za vámi? Měl jste strach, že přijdete o klíčové hráče, jejichž odchod byl předmětem častých spekulací?

Nejsem si jistý, jestli je strach to správné slovo. Ale jinak máte pravdu, leden byl vážně náročný. Objevilo se mnoho spekulací a fám, některé byly dost možná pravdivé, některé už o něco méně. Jsem moc rád, že se podařilo udržet tým pohromadě a můžeme se pokusit o úspěšný závěr sezony.

Když už je řeč o klíčových hráčích, jak je pro vás důležité, že se podařilo udržet kapitána Kierana Trippiera? Jeho jméno bylo v médiích často skloňováno v souvislosti s možnou změnou dresu.

Stěžejní. Kieran je opravdu naprosto klíčovým hráčem a opravdovým vůdcem našeho týmu. Jak už jsem mnohokrát zmínil, je inspirací pro mě i mnoho hráčů. Nechybí mu charisma a o jeho impozantních fotbalových schopnostech se nemusíme ani bavit. Podílel se na mnoha gólech, které jsme zejména v posledních týdnech dokázali vstřelit. Naší pravé straně dodává tolik potřebnou tvůrčí sílu. Jsem nadšený, že tu zůstal.

Kieran hraje v posledních zápasech opravdu skvěle, mohlo k tomu přispět i ochladnutí zmíněných spekulací a uzavření přestupového okna?

Možná ano, ale je velmi složité tohle tvrdit s jistotou. Někdy dokážete poznat, jak se hráč v určitých chvílích cítí. Neustále spekulace Kieranovi rozhodně nepomáhaly. Musím ale ještě jednou zmínit, že všichni hráči náročný leden zvládli a vedli si velmi dobře.

Nakonec jsem se vás chtěl zeptat na poslední dva venkovní zápasy, které jste zvládli a dvěma výhrami vyrovnali svou dosavadní bilanci vítězství na stadionech soupeře. Změnili jste něco, nebo jde o výsledek dobré formy a pohody v týmu?

Vždy je co zlepšovat a my se o to pořád snažíme. Nemyslím si ale, že jsme oproti předchozím zápasům něco drasticky měnili. Předvedli jsme několik opravdu dobrých defenzivních výkonů, ať už proti Fulhamu, Sunderlandu nebo Aston Ville. Přesně tyto zápasy nám dodávají potřebné sebevědomí, že venku můžeme porazit opravdu každého.

Autor: Štěpán Hájek 23. února 2024, 12:30 Fotbal