Názory

Sbohem, Harry… díky za vše!

Premier League přichází o jednu z největších ikon, o kapitána anglické reprezentace, uznávanou osobnost. Tottenham Hotspur přichází skoro o všechno. Ducha týmu, který Kohoutům dával nejen góly a asistence, ale taky člověka, který vytvářel klubovou identitu celé dekády.

Harry Kane přestupuje do Bayernu
Jiří Hošek Jiří Hošek 11. srpna 2023, 13:00 Fotbal

18 let v Tottenhamu, 435 profesionálních startů, 280 gólů a 64 asistencí. A žádná relevantní trofej, dodají škarohlídi. Bavíme se o Harrym Kaneovi, nejlepším hráči, který kdy oblékl dres Spurs. Dějiny klubu se začaly psát roku 1882, ale ty moderní se budou zcela nepochybně dělit na éru před Kanem a po něm…

Druhý nejlepší střelec historie Premier League odchází pár hodin před startem nového ročníku nejvyšší anglické soutěže, což je jedna z mnoha výhrad, kterou fanouškovská obec Tottenhamu má vůči neoblíbenému prezidentovi klubu Danielu Levymu. Už holý fakt, že milovaný odchovanec Harry, “one of our own,” jak hrdě zpívali, z klubu odchází, je všeobecně vnímán jako hrdelní fotbalový zločin pana Levyho. Kdybychom žili v raném novověku, obával by se nejspíš tento manažer defenestrace… Nedá se ale popřít, že prodat 30letého plejera rok před koncem smlouvy, který má za sebou navíc několik vážnějších zranění, za více než 100 milionů eur do země, která nevyniká vysokými transfer sumami, je docela kumšt.

U mě osobně se v těchto hodinách mísí ryzí smutek s tím, že přeju Harrymu Kaneovi, aby plnil sny, aby to zkusil jinde, v evropském velkoklubu, kde je šance něco vyhrát spíš větší, než menší. Tottenhamu Harry nedluží vůbec nic, spíš naopak. Anglický centrforvard, který v průběhu posledních let podstatně rozšířil portfolio svých fotbalových dovedností, dělal všechno proto, aby se Spurs dařilo a aby fandové Kohoutů byli šťastní. Ti dokážou i se zavřenýma očima detailně popsat nejkrásnější Harryho branky. A že jich bylo!

Kane mohl být pryč z Tottenhamu už 2 roky. V létě 2021 o něj velmi stáli Pep Guardiola a Manchester City. Harry odejít chtěl, dokonce si hodlal transfer vyvzdorovat. Daniel Levy ale přihazování Citizens odolal a jeho hlavní klenot zůstal v jeho šperkovnici. Harry Kane, který by teď býval byl už na dostřel Shearerova střeleckého rekordu, nezahořkl a tak jako i v jiných případech ukázal, jakou je osobností. Dál odváděl nejlepší možné služby pro svůj milovaný klub. Na hřišti i mimo něj. Teď tahle lovestory končí. Definitivně?

Není jasné, kolik let na té nejvyšší fotbalové úrovni má kapitán anglické reprezentace ještě před sebou. Fotbal píše krásné příběhy. Hollywood i fandové Tottenhamu by si moc přáli, aby se za Kane za 2-3 roky do severního Londýna vrátil a svrhl v dresu Spurs Alana Shearera ze střeleckého piedestalu. Snad už tou dobou budou patřit Kohouti někomu jinému a Harry nebude muset jednat s panem Levym. Jak to pregnantně zformuloval jeden z příznivců Tottenhamu. “Harry neodchází proto, že klub nic nevyhrál. Odchází proto, že Spurs se přestali snažit něco vyhrát.”

Autor: Jiří Hošek 11. srpna 2023, 13:00 Fotbal