Názory

Bukayo Saka: Arsenal pro mě znamená všechno

Největší ofenzivní klenot Arsenalu Bukayo Saka poskytl v tréninkovém centru Colney analytikovi CANAL+ Sport Viktorovi Freisingerovi exkluzivní rozhovor, ve kterém se rozpovídal o svém vztahu ke klubu ze severního Londýna, o Mikelovi Artetovi i o vrcholící titulové bitvě v Premier League.

Bukayo Saka: Arsenal pro mě znamená všechno
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 3. května 2024, 14:35 Fotbal

Bukayo, je mi velkou ctí, že tady s vámi mohu sedět a doufám, že se máte dobře. V této sezoně mě hodně zaujal váš chorál. Líbí se vám?

Jasně, je skvělé mít vlastní písničku. Za sebe i ostatní kluky děkuju fanouškům za jejich fantastickou podporu. Milujeme to.

A jaký je váš nejoblíbenější arsenalský chorál? Je to popěvek od Kaie Havertze?

Ten se mi hodně líbí! A samozřejmě i ten Salibův.

Jak se zpětně díváte na svou cestu z akademie do prvního týmu Arsenalu?

Jsem v klubu už dlouho, přes čtrnáct let. Ale nemyslím si, že by se v mém nastavení cokoliv zásadně měnilo, celou cestu jsem si moc užil. Byla vážně skvělá.

A dokážete popsat co pro vás Arsenal znamená?

Úplně všechno.

Kdo byl vaším idolem z bývalých hráčů Kanonýrů?

Samozřejmě jich pár bylo. Když jsem byl v akademii a chodil jsem se koukat na zápasy, byly pro mě největší hvězdy Alexis Sánchez a Mesut Özil.

Proč zrovna Alexis Sánchez?

Podle mě to je top hráč. Mluvil jsem o něm v několika rozhovorech. Vždycky se snažil dát týmu to nejlepší, dopředu, dozadu, dával góly, připravoval je a vyhrával zápasy. Prostě úžasny hráč.

Ale teď jste vzorem pro statisíce mladých fotbalistů vy. Jaký to je pocit?

Je pěkné být v téhle pozici. Užívám si to a snažím se být sám sebou.

Můžete ovlivnit spousty vyrůstajících fotbalistů, cítíte kvůli tomu větší zodpovědnost?

Ani ne, jak jsem řekl, chci zůstat sám sebou a třeba si z toho ostatní něco vezmou.

Rád bych se zeptal na Mikela Artetu. Jste v Arsenalu od doby, kdy nastoupil do pozice hlavního manažera. V jakých aspektech se jako trenér od startu nejvíce zlepšil?

Myslím, že byl vždycky skvělý trenér. Od první chvíle, co přišel, má vizi, kterou nám jasně vysvětlil. A teď má postavený svůj vlastní tým, přivedl si sem své hráče. A jak můžete vidět, bojujeme o titul v Premier League. Myslím, že tady odvedl velký kus práce.

A prozradíte, jaké lidské hodnoty jsou podle Mikela ve fotbale nejdůležitější?

Řekl bych, že jsou to pokora, disciplína a bojovnost. Myslím, že tahle tři slova vystihují to, co od týmu chce.

Severolondýnské derby je tu (rozhovor vznikl před zápasem se Spurs). Máte nějaký oblíbený gól Arsenalu do sítě Tottenhamu?

Řekl bych, že asi ten můj první gól v North London derby na Emirates, ten byl speciální. Ještě bych určitě zmínil Lacazettův gól ve venkovním zápase, tehdy jsem seděl na lavičce. To bylo neuvěřitelné. A pak asi trefa Tomáše Rosického.

Co na ten gól českého záložníka říkáte?

Neuvěřitelný gól, takový se nevidí často. Ta kvalita, technika v útoku a navíc v severolondýnském derby, to pro něj muselo být vážně speciální. A jsem si jistý, že kdyby ses ho zeptal, i pro něj to bude pravděpodobně jeden z nejlepších gólů.

A jaké pocity jste prožíval po tvém prvním gólu v severolondýnském derby. Jak jste se cítil?

To je docela težké popsat. Byl to vážně velký zápas. Vím, co to znamená pro fanoušky Arsenalu. Hrát proti Tottenhamu, vyhrát a navíc dát gól, to bylo něco. Moc dobře si ten den pamatuju. Bylo skvělé se trefit a ještě vyhrát.

Mám pro vás jednu záludnou otázku. Chystáte zase udělat tu slavnou šipkovou oslavu, nebo máte připravené něco jiného?

Ne ne, nemám nic připraveno. Soustředím se na zápas.

V předchozím zápase jste s Tottenhamem remizovali 2:2. Co vám tento zápas ukázal?

Mají hodně kvalitní tým, dokáží využít jakékoli chyby v obraně. Víme, jak dobré hráče mají. Ale moc dobře známe naše silné stránky. Věříme, že zvládneme zvítězit.

Inspirovali jste se nějak výkonem Newcastlu, který Spurs porazil 4:0?

Samozřejmě jsem to viděl, ale musím říct, že jsem si toho moc neodnesl. Každý soupeř je jiný, vždy se hraje o něco jiného a i zápasy se liší. Tohle je severolondýnské derby na jejich stadionu. Bude to vypadat úplně jinak. My se budeme soustředit na to, co umíme nejlépe. Jedeme tam vyhrát.

I přes to, že všichni znají váš styl hry. Jste velmi úspěšný a vytváříte si spoustu gólových šancí. Čím to je? Jste prostě tak rychlý s míčem?

To je prostě moje hra. Snažím se být kreativní a dávat góly, když to jde. A samozřejmě udělat to nejlepší pro spoluhráče. Občas se to povede, občas ne. Mám skvělé spoluhráče, kteří umí pro soupeře být také hrozbou.

Co odlišuje současný Arsenal od ostatních klubů?

Je to tím, že jsme tým. Hodně jsme spolu i mimo hřiště. Jako rodina. A letos máme obrovský hlad po úspěchu. To je to, co nás žene kupředu.

Mohl byste popsat váš tým třemi slovy?

Za mě rodina, cílevědomost a kvalita.

Proč myslíte, že by měl právě Arsenal letos vyhrát titul?

Protože věříme, že na to máme kvalitu. A prostě si za tím jdeme.

Autor: Viktor Freisinger 3. května 2024, 14:35 Fotbal