Názory

Bitva o severní Londýn očima našich redaktorů

V těchto zářijových dnech by se fandové Arsenalu a Tottenhamu měli preventivně oddělovat hlubokým příkopem, ne-li rovnou ostnatým drátem. Dva členové redakce CANAL+ Sport ale byli překvapivě schopní si 3 dny před severolondýnským derby civilizovaně popovídat. Co od jednoho z největších utkání sezóny očekávají a co v něm rozhodne?

Bitva o severní Londýn očima našich redaktorů
Zdroj: ČTK
Jiří Hošek Jiří Hošek 22. září 2023, 13:00 Fotbal

Jiří Hošek (fanda Tottenhamu): Viktore, na stupnici od 1 do 10, jaká je v pátek před zápasem Tvoje nervozita?

Viktor Freisinger (příznivec Arsenalu): Hmm, 9.

JH: Já tak 6. Jsem totiž po dlouhé době přesvědčený, že zahrajeme dobře, že to nebude jako občas v posledních letech, kdy jsme se North London Derby (NLD) jen “zúčastnili.” A i když to výsledkově třeba neklapne, tak to nebude znamenat žádný zásadní problém. Pozitivní momentum v týmu a celém klubu, které Ange Postecoglou nastartoval, se tímhle zápasem nenabourá.

VF: Vás taky neskutečně posílil obrat v posledních vteřinách zápasu proti Sheffieldu United. Určitě v neděli může víc ztratit Arsenal. Na Emirates zatím v Premier League se Spurs prohrál historicky jen jednou a Gunners nebudou chtít dopustit další prohru.

JH: No jasně, to se psal rok 2010, obrat z 0:2 na 3:2, Van der Vaart srovnal z penalty a Kaboul dal pak hlavou vítězný gól. Co podle Tebe mimochodem přinese středeční jasné vítězství Arsenalu v Lize mistrů s PSV a hlavně prý váš nejlepší výkon sezóny?

VF: Je to odpověď na trošku vlažnější začátek ročníku. Arsenal začal po vzoru Manchesteru City z minulé sezóny praktikovat malinko jiné rozestavení 3-2-5, protože podle mě chce mít Arteta ještě větší kontrolu nad průběhem zápasu. Do týmu navíc přišli noví fotbalisté, Declan Rice nebo Kai Havertz…

JH: Havertz prý v LM podal super výkon!

VF: Vypadal na hřišti hrozně svěže, jako by to z něj najednou všechno spadlo. I tak se ale domnívám, že v neděli hrát nebude a jeho místo zaujme Fábio Vieira.

Hrozba má jméno Saka

JH: Jestli bych měl jmenovat jednoho hráče, kterého se u Arsenalu obávám, tak je to Bukayo Saka. V posledních sezónách byla levá strana obrany Tottenhamu mírně řečeno problematická. Byl to odraz neschopnosti vedení přivést vynikajícího levonohého stopera v kombinaci s tím, že leví beci nebyli dost dobří směrem dozadu. V tomto prostoru ale vidím v tomto ročníku největší posun k lepšímu. Dvojice Van de Ven a Destiny Udogie září. Mladý Nizozemský stoper se ještě potřebuje otrkat, ale je úžasně rychlý a když propadne ve středu hřiště, je schopný celou situaci ještě doběhnout. Takže Saky se stále bojím, ale jsem opatrně optimistický, že by ho tihle naši mladíci mohli zpacifikovat.

Viktor Freisinger

VF: Musím říct, že mě u Van de Vena fascinuje jeho klid na míči, který je klíčový v systému, který teď Tottenham praktikuje. Vedle Van de Vena se díky tomu “rozvinul” i Cristian Romero, který rovněž zahájil sezónu špičkově. U Saky bude záležet na tom, jestli se krajní beci Spurs budou opravdu tak vytahovat do středu hřiště, jako v posledních utkáních. Pro Bukaya to pak bude znamenat víc defenzivní práce.

JH: Já ohledně sestavy Tottenhamu vidím jediný otazník na pravé straně, jestli třeba nedostane znovu šanci Emerson Royal. Sice byl loni v tomto zápase vyloučený, ale směrem dozadu je prostě lepší, než Pedro Porro. A je lepší i v tom, cos popisoval, tedy ve stahování do středu hřiště.

Motor a mozek Tottenhamu

VF: My musíme být nachystaní hlavně na Jamese Maddisona. To je teď motor a mozek Tottenhamu. Jeho pozice je teď tak volná, že si může chodit pro míče do hloubi pole, i když Ange Postecoglou vyžaduje, aby ofenzivní pětice držela svoje pozice.

Jsem trochu znejistělý i proto, že Gunners hrají směrem do defenzivy systém 4-1-4-1. Loni na té vyšší pozici hrál Granit Xhaka, který se pak stahoval a měl defenzivní vlohy. Teď je v tomto prostoru jediný defenzivní hráč Rice a Spurs toho mohou využít, když překonají první obranný blok Arsenalu.

JH: Já se přiznám, že bych si hrozně přál takový ten “box-to-box” fotbal, kdy se hra bude rychle přelévat mezi šestnáctkami. Myslím si, že v současném nastavení a rozpoložení Spurs “zanďoura” jako loni hrát nebudou. Naše devizou je teď velký počet přihrávek do vápna soupeře a mnohem větší počet hráčů, kteří tam nabíhají. Obrovský rozdíl oproti pozdnímu období pod Contem.

VF: Já si ale myslím, že právě přihrávky do vápna na hráče z druhé vlny může být i zbraň Arsenalu. V momentě, kdy bude mít míč Saka, tak předpokládám, že na něj budou nalepení dva hráči a pro Gunners se může otevřít prostor za jejich zády. Na to samé si ale budou muset Kanonýři dávat velký pozor i v defenzivě. Hlavně střední záložníci se musejí mít na pozoru!

JH: Na koho “od vás” bys ještě upozornil?

VF: Na Belgičana Leandra Trossarda. Oproti Martinellimu, který na 99% kvůli zranění nenastoupí, si Trossard rád vyhledává volný prostor i ve středu pole. Lépe pracuje ve zhuštěném prostoru. A právě belgický záložník může v tom jasně daném herním stylu Arsenalu udělat ,,neplechu”, něco nepředvídatelného, něco, co může ve finále soupeře překvapit.

Brankářský rébus Arsenalu

JH: Prosím Tě, rozumíš tomu, co teď Arteta zamýšlí s gólmany? Stává se tímto týdnem Raya jedničkou?

VF: Mám na to dvojí pohled. Ten první jde od srdce: Ramsdale se v uplynulé sezóně, podobně jako celý klub, posouval každým zápasem. Mnohokrát Arsenalu svými zákroky získal body. Líbilo se mi, jak si liboval v provokacích vůči fanouškům soupeře, což posouvalo jeho výkony na další úroveň. Vybavuji si třeba zápas v Leedsu, kde fanouškům domácích doslova pil krev. Nicméně měl zjevné problémy se hrou nohama. A v nastoleném trendu Arteta potřebuje brankáře s perfektní kopací technikou.

Od nové sezony Mikel Arteta praktikuje rozestavení 3-2-5 a po vzoru Edersona, který se při rozehrávce vysouvá na úroveň středního obránce, by si přál, aby to mohl hrát právě s Rayou. Už v zápase proti Evertonu Španěl ukázal, že situace, ve kterých byl pod tlakem, dokázal vyřešit s ledovým klidem.

JH: Dokázal rozehrávku zrychlit a hra Arsenalu se bleskově posouvala…

VF: Upřednostnění Rayi mi dává smysl z taktického hlediska, ale z pohledu fanouška mi je Ramsdala líto.

JH: Musím říct, že mě docela překvapilo, že tenhle důležitý zápas komise rozhodčích (PGMOL) svěřila Robu Jonesovi. Ještě loni vysloveně druhosledový rozhodčí, ale teď najednou sudí, co si získává respekt tím, že nekazí zápasy a má přirozenou autoritu. Jak to vnímáš?

VF: Jsem rád, že PGMOL dala šanci někomu mladému. Ale bude zásadní, aby Jones nastolil od první minuty, od prvního faulu, jasný metr. Je to derby a může se stát, že když udělí za nějaký lehčí zákrok zkraje utkání žlutou kartu, tak se zápas zvrhne. Osobně bych byl rád za to, kdyby ten metr byl malinko volnější a hra by měla větší spád. Pokud samozřejmě přijde nějaký brutálnější faul nebo zřejmé zastavení hry, musí následovat hned karta.

JH: Zkusme teď potlačit naše fanouškovská srdce. Kdybys měl zbytečných deset tisíc korun, na jakou sázkovou příležitost bys je vložil?

VF: Dal bych na výhru Arsenalu a že padne minimálně pět branek. Myslím si, že vyhrajeme 3:2. V posledních letech pokaždé, kdy Arsenal vyhrál nad týmem z Top 6, byl to gólově bohatý zápas.

JH: Já tuhle úvahu podporuju. Vsadil bych si, že padne branka v první třetině zápasu a že oba týmy dají gól. Nevěřím, že se dočkáme čistého konta.

VF: Já taky ne. Ani bych se nebál vsadit peníze na to, že uvidíme červenou kartu.

Autor: Jiří Hošek 22. září 2023, 13:00 Fotbal