Názory

Anketa expertů CANAL+ Sport: Kdo nejvíc zklamal v Premier League?

Některým klubům vyšla první polovina Premier League velmi dobře, jiné zůstaly za očekáváním. V anketě expertů CANAL+ Sport to nejvíce schytaly Manchester United a Burnley. A taky chybující rozhodčí.

Anketa: Kdo nejvíc zklamal v Premier League?
Karel Häring Karel Häring 10. ledna 2024, 10:30 Fotbal

KAREL POBORSKÝ, expert

Karel Poborský

Řeknu dvě mužstva: prvním je Chelsea, ale v jejím případě se už asi nikdo nediví. Naprostým zklamáním je pro mne Manchester United, který se hledá a je zápas od zápasu spíš horší. Za největší průšvih považuju Antonyho, druhou nejdražší posilu v historii klubu. V této sezoně zasáhl do jednadvaceti soutěžních duelů. A jeho bilance? Nula gólů, nula asistencí!

JIŘÍ HOŠEK, šéf sportovních redakcí

Jiří Hošek

Bezpochyby rozhodčí a jejich verdikty. Evidentní zářezy včetně skandálně neuznané regulérní branky v utkání Spurs s Liverpoolem se dostaly tak za hranu, že poškozují renomé Premier League ve světě. Škoda jen, že si to v Anglii pokrytecky neuvědomují.

Série omluv Howarda Webba klubům a veřejnosti už prostě nestačí. I když právě někdejší uznávaný sudí stojící v čele PGMOL podle mnohých zahájil ozdravný proces, situace podle mě zašla tak daleko, že by měl Webb ihned odstoupit. Respektive měl odstoupit asi tak před dvěma měsíci, aby dal rozhodování šanci na restart a coby “hromosvod” se obětoval. Jeho ego a lpění na funkci je ale evidentně silnější.

Má to za následek, že se i na Ostrovech začaly tu a tam objevovat komentáře, které tak důvěrně známe z českého prostředí, tzn. že je zjevných chyb takové množství, že to snad ani nemůže být náhoda. Je cítit, že to všechno má neblahý vliv na samotné sudí a u některých mám pocit, že jsou pod nesnesitelným tlakem ještě dřív, než fouknou do píšťalky.

KAREL HÄRING, šéfredaktor fotbalové sekce

Karel Häring

Když vezmu předsezonní očekávání a realitu, tak jednoznačně Manchester United. Na povedenou premiérovou sezonu pod Erikem ten Hagem nedokázal tým navázat. Jestli něčím „Red Devils“ vynikají, tak působivou nevyrovnaností. Když už přijde záblesk v podobě povedeného výkonu (domácí výhra nad Chelsea 2:1 nebo obrat proti Aston Ville z 0:2 na 3:2), tak následně přijde „ťafka“. Nejdelší série vítězství v lize? Jen tři v řadě! A naprosto tristní je bilance vstřelených gólů (22). Jen Burnley a Sheffield United si jich připsaly méně, zatímco Luton má o jeden víc. To hovoří za vše.

MATÚŠ LUKÁČ, moderátor a komentátor

Matúš Lukáč

V tomto případě se ani nemusím nijak zvlášť rozepisovat. Jsou to rozhodčí, kteří jsou kapitolou sami pro sebe. A pak bych ještě přidal všechny tři nováčky, tedy Burnley, Sheffield United a Luton. Jejich přínos pro kvalitu soutěže je minimální.

MAREK SKÁČIK, moderátor a komentátor

Marek Skáčik

Nejvíce mě vytáčejí opakující se nepřesnosti rozhodčích. Nekonzistentnost v rozhodování, tytéž zákroky jsou v každém zápase posouzeny jinak. Nepamatuji si sezonu, ve které by se tak často a pravidelně řešili rozhodčí.

MARTIN MINHA, moderátor a komentátor

Martin Minha

Jedenáct bodů z dvaceti zápasů je málo i na nováčka, který v létě přivedl patnáct nových hráčů. Vincent Kompany je jistě obrovskou osobností, ale plán uspět s Burnley v Premier League mu zatím vůbec nevychází. Oklepat se ze série porážek by urychleně měl i tým Thomase Franka. Brentford má jen čtyřbodový náskok na sestupové pásmo a fanoušci „The Bees“ se modlí, aby se potrestaný útočník Ivan Toney vrátil na trávníky ve své staré-dobré formě.

KAREL TVAROH, expert a moderátor

Karel Tvaroh

Manchester United. Stačil by mi letmý pohled na tabulku, abych označil tým Erika ten Haga za největší flop dosavadního průběhu sezony. A to je zapotřebí dodat, že kdo sleduje zápasy „Rudých ďáblů“ a zároveň i nejrůznější datové výstupy, ten ví, že se tým kolem věčně frustrovaného Bruna Fernandese může označit za „šťastně osmý“. Se vší úctou k mimořádně odolnému Harrymu Maguireovi, obětavému Scottu McTominayovi nebo veteránovi Jonnymu Evansovi, tito borci těžko posunou United zpátky mezi elitu.

Zdá se, že v okolí chátrajícího stadionu Old Trafford přestává fungovat úplně všechno. Problémy na hřišti jsou sice tím nejviditelnějším a zdánlivě nejdůležitějším, ale dokud se United aspoň částečně neuzdraví v řadách vedení a majitelských strukturách, bude nesmírně složité vystoupit z bludného kruhu.

JAN PODMOL, dramaturg

Jan Podmol

Manchester United. Po minulé sezoně, kterou svěřenci nového manažera Erika ten Haga zakončili na třetím místě, jsem asi jako všichni ostatní očekával vzestupnou tendenci výkonů i výsledků. Místo toho ale vidíme velké trápení.

Osmé místo v tabulce, absence lídrů, manažer bez jiskry, Marcus Rashford z formy, podprůměrný Antony za nadprůměrné peníze, prohry s Nottinghamem i s Bournemouthem, a k tomu všemu kauza Jadona Sancha. Jediným pozitivem dosavadní sezony United jsou výkony mladého Alejandra Garnacha a vánoční prodej čtvrtinového podílu v klubu novému majiteli. Ale to je málo. Klub jako Manchester United má být úplně někde jinde.

VIKTOR FREISINGER, analytik

Viktor Freisinger

Burnley svým projevem v předešlém ročníku Championship bavilo celou Anglii a zaslouženě postoupilo. Vincent Kompany ze svého odvážného, ale zároveň poměrně riskantního herního stylu neslevil ani v nejvyšší soutěži. Už v prvním zápase mě zaujalo, že proti Manchesteru City nastolil taktiku jeden na jednoho při napadání a že mu v tom nezabránil ani faktor Erling Haaland. Z prvních třech ligových zápasů odešli jeho svěřenci s jedenácti obdrženými brankami jako poražení. Na první výhru čekali The Clarets šest zápasů.

Rozdíl mezi druhou a první anglickou ligou je výrazný a na můj vkus se tomu Vincent Kompany vůbec nepřizpůsobil. Ani Luton neměl start lehký a očekávalo se, že svěřenci Roba Edwardse budou na odstřel jako první. Jenže po špatném začátku jejich trenér pohotově změnil herní projev, upravil základní jedenáctku a „The Hatters“ to najednou vyneslo i potřebné výsledky.

Autor: Karel Häring 10. ledna 2024, 10:30 Fotbal